eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j3) megérkezik az Európai Tanács második, pénteki munkaülésére Brüsszelben, Gottfried Péter főtanácsadó, Várhelyi Olivér, a magyar állandó képviselet vezetője és Varga Judit államtitkár társaságában 2019. március 22-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Gyévai Zoltán: fontos döntés előtt áll Orbán Viktor

Elképzelhető, hogy a február 20-án kezdődő és szükség esetén több napig tartó rendkívüli EU-csúcson létrejön az egyhangú megállapodás az unió következő, 2021 és 2027 közötti keretköltségvetéséről. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: lesz jogállamisági kitétel, amit – ha minden igaz – már csak Budapest tart aggályosnak. Vétó esetén azonban még keményebb intézkedéseket helyezett kilátásba Brüsszel.

Gyévai Zoltán szerint Charles Michel, az Európai Tanács jelenlegi elnöke „nem rendelkezik olyan vastag bukszával, mint hét évvel ezelőtt az elődjének volt, hogy megvásárolja az országok támogatását az alkuhoz”, ennek ellenére a tárgyalások végjátékában tovább javulhat a keretmérleg, de legfeljebb százmilliókkal – fogalmazott a Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában.

A szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy az unió következő hétéves költségvetésének lesznek jogállamisági kritériumai is, kivéve persze, ha Magyarország vétóval él, hiszen egyhangú döntés szükségeltetik az elfogadásához.

„Azt viszont majd Orbán Viktornak kell eldöntenie, hogy szembe megy-e a széllel”

– tette hozzá Gyévai Zoltán, aki lát esélyt a körülmények tisztázására, hogy ez elkerülhető legyen. Például azt, hogy mik azok a feltételek, amik maguk után vonnának egy olyan mechanizmust, amely során csökkenthetik, esetleg leállíthatják a kifizetéseket. Vagy hogy épp mi lesz a szavazási rend a Tanácsban, hiszen azok az országok, amelyek a hetes cikkely szerinti eljárásban vannak, okkal aggódhatnak, hogy számukra nem lesz menekvés.

Ráadásul, jegyezte meg a Bruxinfo főszerkesztője, a vétóval sikerülhet ugyan a jogállamisági kitételt „kipöckölni” a keretköltségvetés szintjén, de létezik erről egy rendelettervezet is, amit viszont már át lehet vinni minősített többségi döntéssel is az Európai Tanácson és az Európai Parlamenten, vagyis azok számára

létezik egy B-terv, akik ezt mindenképp szeretnék erőltetni.

Azonban ez a játék még nem ért véget, hiszen csak a következő napokban fog kiderülni, hogy miket fog tartalmazni Charles Michel végleges javaslata, tette hozzá Gyévai Zoltán.

Elképzelések szerint a uniós kifizetések csökkentésének vagy leállításának egyébként nem az lenne az alapja, hogy egy ország például miként viseltetik a civil szervezetekkel szemben, vagy hogy mondjuk csorbítja-e a homoszexuálisok jogait, vagyis a javaslat nem az alapvető jogokkal állna összefüggésben, inkább arra irányulhat, hogy egy ország képes-e megfelelő adminisztratív és jogi garanciákat nyújtani arra, hogy a kifizetések rendben történnek-e – magyarázta a Bruxinfo munkatársa az InfoRádiónak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×