Infostart.hu
eur:
378.86
usd:
323.59
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Budapest, 2025. május 20.Képviselők az Országgyűlés plenáris ülésén az Alkotmánybíróság új tagjairól tartott titkos szavazás előtt 2025. május 20-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Fontos döntést hozott a parlament a Magyar Nemzeti Bankról

Nem alapíthat vagyonkezelő alapítványt a Magyar Nemzeti Bank. Az Országgyűlés 132 igennel, 29 nem ellenében, és 25 tartózkodás mellett szavazta meg az erről szóló indítványt.

A Magyar Nemzeti Bank nem alapíthat vagyonkezelő alapítványt, a jegybank által létrehozott alapítványok pedig gazdasági tevékenységként nem végezhetnek befektetési és vagyonkezelési tevékenységet, illetve nem bonyolíthatnak egyéb pénzforgalmi ügyleteket - mondja ki az új jogszabály.

Mint ismeretes az MNB alapítványával kapcsolatban az Állami Számvevőszék visszaélések gyanúját fogalmazta meg, amely alapján nyomozás indult.

A jegybank korábbi elnöke, Matolcsy György szerint az ÁSZ-jelentés azután bukkant fel, hogy az MNB nem volt hajlandó levinni az alapkamatot.

"Mindazt, amit a Magyar Nemzeti Bank teljesítményeként, eredményeként elmondtam, azt megkérdőjelezte egy olyan ellenséges, szinte érthetetlen ÁSZ-jelentés, amely 80 százalékban hamis volt és 20 százalékban pedig nem volt igaz. Jellemző rá, hogy az egyik legfontosabb állítása volt, hogy az elnök - ezt jómagam voltam - egyetértett azzal az állítással, ami az ÁSZ-jelentésben szerepel, hogy az MNB-alapítvány lényegében csődben van. Ezt soha nem mondtam. Nos, azóta sem kaptam Windisch László elnök úrtól bármilyen visszajelzést, hogy ezt mire alapozza. Hát ha a jelentés ilyen és így készült, mint ez a Windisch úr által elmondott, kitalált történet, hát akkor baj van."

A most elfogadott törvénymódosítások lehetőséget teremtenek arra, hogy a Magyar Nemzeti Bankban a korábbi, legfeljebb három helyett akár négy alelnököt is kinevezzenek. A jogszabály egyúttal 11 főben határozza meg a monetáris tanács tagjainak maximális létszámát, illetve arról is rendelkezik, hogy a Magyar Államkincstár devizaalapú kincstári egységes számlát és egyéb devizaszámlákat nyithat a Magyar Nemzeti Banknál.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sayfo Omar a migrációs válságról: ha Irán káoszba süllyed, sokan úgy érezhetik, többet veszítenek, ha maradnak

Sayfo Omar a migrációs válságról: ha Irán káoszba süllyed, sokan úgy érezhetik, többet veszítenek, ha maradnak

A Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint elhúzódó migrációs válságot okozhat a jelenlegi közel-keleti konfliktus. Sayfo Omar az InfoRádióban arról beszélt: a térségben ezzel együtt bizonytalan ideig tartó társadalmi, politikai és gazdasági válság körvonalazódik, és a legrosszabb forgatókönyv esetén emberek tömegei kelhetnek útra a kaotikus helyzetben.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Rommá lőtte a perzsa flottát Washington, Európát fenyegeti Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Rommá lőtte a perzsa flottát Washington, Európát fenyegeti Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Éjjel támadást indított Izrael ellen a libanoni Hezbollah, az izraeli haderő elsöprő ellencsapással válaszolt, Bejrútot is lebombázták - Jeruzsálem most szárazföldi inváziót mérlegel. Reggel Ali Laridzsáni iráni vezető bejelentette: Teherán nem fog tárgyalni az Egyesült Államokkal. Az USA veszteségeket szenvedett a háborúban: három amerikai katona meghalt, ma reggel baráti tűz miatt lezuhant három amerikai vadászgép Kuvait területén. Közben Izrael és az öbölmenti olajállamok nagyvárosai intenzív támadás alatt állnak, a szövetségesek pedig Teherán térségét bombázzák. Irán megtámadta az EU-tagállam Cipruson található brit katonai bázist is, immáron 13 ország területére terjednek ki a harcok. Teherán a nap folyamán bejelentette: az ellenséges légierő lebombázta a natanzi atomkomplexumot. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×