Infostart.hu
eur:
382.05
usd:
325.04
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Jövőre folytatják az uniós egyeztetést - a nap hírei

Nem jött létre megállapodás Brüsszelben a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetésről. Leminősítette Magyarországot a Standard and Poor's. Nem tudott új frakcióvezetőt választani az LMP képviselőcsoportja. A nap legfontosabb hírei november 23-án.

Csak jövőre lesz lehetőség ismét egyeztetni a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetésről - mondta a magyar kormányfő. Orbán Viktor azután beszélt erről Brüsszelben, hogy megállapodás nélkül ért véget az ügyben tartott rendkívüli csúcstalálkozó. A miniszterelnök úgy fogalmazott: Magyarország számára előnyösebb az, hogy nem jött létre egyezség, mint az, hogy ha a Herman Van Rompuy által csütörtök éjjel ismertetett javaslatot fogadták volna el. Az Európai Tanács elnöke legutóbbi előterjesztésében a kiadási főösszegben további csökkentést indítványozott, de a mezőgazdasági támogatásoknál és az úgynevezett strukturális alapoknál - ide tartoznak a kohéziós alapok is - az eredetileg elképzeltnél kisebb mérséklést terjesztett elő, de Magyarország még úgy is jóval kevesebb forráshoz juthatott volna, mint a jelenlegi pénzügyi periódusban. Korábbi diplomáciai források szerint a legfőbb ellentét a kiadások drasztikus csökkentését követelő britek és az ennél kompromisszumkészebb tagországok között alakult ki.

Leminősítette Magyarországot a Standard & Poor's. A nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal rontotta a hosszú futamú magyar hazai és külső államadósság besorolását. A cég a döntést azzal indokolta, hogy továbbra is romlik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, és ez hatással lehet a középtávú növekedési kilátásokra. Az új osztályzatra a hitelminősítő ugyanakkor az eddigi negatív helyett stabil kilátást állapított meg, vagyis levette a napirendről a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését.A nemzetgazdasági tárca válaszában komolytalannak nevezte a hitelminősítő döntését. A minisztérium úgy fogalmaz: ezt az is mutatja, hogy miközben a szervezet elismeri a magyar gazdaság teljesítményét, megpróbálja leminősíteni.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium dolgozik azon, hogyan illeszthető össze a tömegközlekedési kedvezmények átalakítása a Széll Kálmán-tervvel és a nemzetközi szervezetek elvárásaival közölte a kormányszóvivő. Giró-Szász András megerősítette: a 65 év felettiek és a 6 év alattiak, valamint a fogyatékkal élők és kísérőik, továbbá a diákoknak járó kedvezmény biztosan megmarad.

A Fidesz azt kezdeményezi, hogy a 2014-es önkormányzati választásig ne kelljen választaniuk önkormányzati tisztségük és országgyűlési mandátumuk között a mindkettőt betöltő politikusoknak. Kósa Lajos debreceni polgármester, a Fidesz ügyvezető alelnöke és Láng Zsolt, a II. kerület vezetője pénteken terjesztette be erről szóló javaslatát a parlamentnek. Eszerint a képviselők önkormányzati posztjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok 2014 októberében, a helyhatósági választással lépnének hatályba.

Nem tudott új frakcióvezetőt választani az LMP képviselőcsoportja budapesti ülésén. A csaknem kilenc órán át zárt ajtók mögött zajló tárgyalás vége előtt nem sokkal Schiffer András és további hat képviselő kivonult az ülésről. Jávor Benedek leköszönt frakcióvezető később úgy fogalmazott, azt kérték a hét képviselőtől, hogy hétfőn folytassák az egyeztetéseket. Az ülésen a frakció élére javasolták Szél Bernadettet, Ertsey Katalint és Mile Lajost is, de ők nem fogadták el a jelöltséget, Schiffer Andrást pedig 8-7 arányban leszavazták. Jávor Benedek eddigi frakcióvezető, illetve két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely azután mondott le posztjáról, hogy az ellenzéki párt hétvégi kongresszusán a többség elutasította a csatlakozást az Együtt 2014 mozgalomhoz.

Az önkormányzati törvény alapján január 1-jétől jelentősen emelkedik a főpolgármester és helyetteseinek illetménye. A jogszabály értelmében a főpolgármester havi illetménye megegyezik a miniszterek törvényben megállapított bérével, ami alapilletményből, illetmény-kiegészítésből és vezetői illetménypótlékból áll. A törvényi szabályozás szerint Tarlós István fizetése januártól havi bruttó 1 millió 296 ezer forint lesz, míg a főpolgármester-helyettesek havi illetménye 1 millió 166 ezer forintra emelkedik.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője irányítja a téli időszak társadalmi problémáival összefüggő feladatok megoldását. A kormánydöntés értelmében Bakondi György koordinálja a szociális, a közegészségügyi, a lakhatási és a közbiztonsági feladatokkal kapcsolatos kormányzati intézkedéseket. Giró-Szász András kormányszóvivő azt is bejelentette, hogy december elsejétől ismét életbe lép a kilakoltatási moratórium.

Bizonyítottság hiányában felmentette a bíróság a Balla Irma debreceni önkormányzati képviselő meggyilkolásával vádolt Schönstein Sándort, az áldozat fiát. A megismételt első fokú eljárásban hozott ítélet kihirdetése után Schönstein Sándor fellebbezést jelentett be, hogy a bíróság bűncselekmény hiányában mondja ki a felmentő ítéletet. Balla Irmát 2007-ben gyilkolták meg debreceni lakásában. A bűncselekménnyel az asszony fiát vádolták meg. Az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a férfit tizenkét év, fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte.

Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×