Infostart.hu
eur:
385.63
usd:
331.25
bux:
122311.2
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

Új magyar párt alakulhat Szlovákiában

Új, a szlovákiai magyar választókat megszólítani kívánó, elsődlegesen keresztény értékeket felvállaló politikai csoportosulás létrehozásának előkészületi munkáit kezdte meg felvidéki civilek egy csoportja - közölte az MTI pozsonyi irodájával Fehér Csaba, a kezdeményezés szóvivője.

Fehér Csaba szerint a leendő politikai csoportosulás - amely a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség nevet viselné - nem kíván gyűjtőpárt lenni, annak tagjai elsősorban a "keresztény testvéri szellemiség jegyében" kívánnak politizálni.

A kezdeményezés szóvivője szerint a párt alapításának ötlete néhány hónapos múltra tekint vissza, azt főként az indokolta, hogy szerintük jelenleg egyik - a felvidéki magyar választók szavazataiért küzdő - párt sem fektet kellő hangsúlyt a keresztény értékek képviseletére.

Hozzátette: nem kívánnak megosztó tényező lenni a szlovákiai magyar politikában, csak a politikai kínálatot akarják bővíteni. A leendő párt, az együttműködést keresve mind a Magyar Közösség Pártját (MKP), mind pedig a Most-Híd szlovák-magyar pártot meg kívánja szólítani. "Ha sikerül beépíteni egy esetleges közös programba a számunkra fontos keresztény gondolatiságot, akkor nyitottak leszünk a politikai együttműködésre" - jegyezte meg Fehér Csaba.

A párt bejegyeztetéséhez szükséges 10 ezer aláírás gyűjtését a politikai csoportosulás leendő tagjai hamarosan megkezdik, a párt alapszabályának kidolgozása pedig már folyamatban van, így reményeik szerint a pártot 2013 tavaszára sikerül megalapítaniuk. Terveik szerint a párt már indulhatna a jövő ősszel esedékes megyei választásokon is.

A párt előkészítő bizottságának tagjai között több olyan személy is van, aki korábban - különböző pártok színeiben - már részt vállalt a politikai életben. Az új párt megalapításának irányába tett első lépésekkel kapcsolatban hivatalosan egyelőre sem az MKP, sem pedig a Most-Híd nem foglalt állást.

Öllös László politológus szerint a párt alapításának kezdeményezői eddig nem tették kellőképpen nyilvánvalóvá, hogy miben kínálnának mást és újat a szlovákiai magyar választónak. "Az a nyilatkozatuk, miszerint a szlovákiai magyar politika egységét szeretnék elősegíteni, teljesen ellentmondásos" - szögezte le Öllös, aki szerint az újabb párt létrehozása csak a magyar szavazatok további szétforgácsolódását hozhatja magával.

"Több feltételezés is van, hogy kitől szeretne szavazatokat elvinni egy ilyen párt; az egyik szerint az MKP-t próbálják megszorítani, és szavazatokat elvinni tőle" - jegyezte meg a politológus. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben Szlovákiában sok mindenkinek - többek között a szlovák pártoknak és a Most-Hídnak is - érdekében állhat a magyar politikai érdekképviselet megosztása.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×