Infostart.hu
eur:
355.38
usd:
312.33
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

"Ennyi pénzből nem lehet kórházat rendesen működtetni"

Nem lehet elfogadható színvonalon működtetni a kórházakat az idei pénzekből - állítja a Magyar Kórházszövetség. A szervezet elnöke már korábban azt nyilatkozta az InfoRádióban, hogy az intézmények 10 százalékos elvonás mellett működnek. Az egészségügyi miniszter szerint azonban nincs vészhelyzet, van viszont válság, ami miatt most nem jut több pénz az egészségügyre.

A kórházvezetők a szerdai budapesti rendkívüli közgyűlésükön elhangzott miniszteri tájékoztatóból értesültek az új finanszírozási rendszer részleteiről. Kiderült, hogy április óta kevesebb pénzt kapnak az ellátások után.

Korábban a kórházak számára meghatározták, hogy hány beavatkozást végezhetnek el állami pénzen. Amit azon felül végeztek, azt az intézménynek kellett kifizetnie. Április óta azonban nincs ilyen korlát, vagyis nincs kifizetetlen ellátás.

A kezelések, műtétek 70 százalékát állja az egészségbiztosító, de a fennmaradó 30 százalék esetében a pénzt az összes kórház között az esetszámok alapján osztják szét. Így a műtétek 70 százaléka fölött minél több ellátást nyújt egy kórház, arányaiban annál kevesebb pénzre számíthat.

Azt, hogy milyen kevésre, most tudták meg az intézményvezetők, akik szerint ennyi pénzből nem lehet elfogadható színvonalon működtetni a kórházakat.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség jelölt elnöke az InfoRádiónak korábban hangsúlyozta: a kórházakat emellett komolyan érinti az infláció, az ígért 5 százalékos béremelés fedezetének hiánya. Mint mondta: a tavaly szétosztott maradványpénzek mindössze három heti bérkifizetésre voltak elegendőek.

Még nem tudni, igazságos-e a rendszer

Az egészségügyi miniszter szerint azonban még nem lehet eldönteni, hogy az új rendszer igazságos-e, vagy sem. A tárcavezető az alacsonyabb finanszírozási rendszert azzal magyarázta, hogy a kórházak többségében hirtelen megemelkedett az elvégzett beavatkozások száma. Volt, ahol csaknem 150 százalékos teljesítményt számoltattak el az egészségbiztosítóval.

Szerinte ezen teljesítések mögött csak jelentés van, elvégzett munka nincs. Ezért az érintett intézmények, az összes szolgáltató egyharmada ellenőrzésre számíthat. Székely Tamás beszélt arról is, hogy finanszírozás ide vagy oda, több pénz a válság miatt most nem kerül a rendszerbe.

Az egészségügyi miniszter szerint legalább három hónapnak el kell telnie ahhoz, hogy értékelhető legyen az április elsején bevezetett új kórház-finanszírozási rendszer.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Gyengült a forint Varga Mihály szavai után

Gyengült a forint Varga Mihály szavai után

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt maradt a forint. A magyar deviza az MNB kamatdöntését követően tovább veszített értékéből, az euró jegyzése 357 közelébe, a dolláré 313 környékére gyengült. Bár a jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, a forint további nagy gyengülésbe kezdett azután, hogy Varga Mihály jegybankelnök a kamatdöntést követő tájékoztatón jelezte: a kedvező folyamatok fennmaradása esetén a Monetáris Tanács a nyár folyamán további kamatcsökkentésekre lát teret. A forintot eközben továbbra is befolyásolja az erős dollár, valamint a nemzetközi befektetői hangulatot meghatározó geopolitikai bizonytalanság.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×