Infostart.hu
eur:
387.71
usd:
331.02
bux:
0
2025. december 19. péntek Viola

Szemcsepp gyógyíthatja a rövidlátást

Megtalálta a rövidlátásért felelős gént egy brit tudósok által vezetett nemzetközi kutatócsoport. Azt ígérik, hogy a veszélyeztetett fiataloknál szemcseppekkel lesz megelőzhető a rövidlátás, szemétbe kerülhet a szemüveg.

A londoni King's College tudósai által vezetett nemzetközi kutató csoport a Nature Genetics című tekintélyes szaklapban közöl leírást vizsgálatai eredményéről, miszerint a rövidlátást okozó gén felfedezése lehetővé teszi a rendellenesség kifejlődését vagy fokozatos romlását gátló szemcseppek előállítását.

Egyre több gyerek ül a számítógép képernyője előtt, egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a napfényen. Emiatt nő a rövidlátók száma. A szemgolyó megnagyobbodik, elkezdődik az egyre romló folyamat, amit jelenleg még nem lehet megállítani, megoldást csak a szemüveg vagy a kontaktlencse jelent.

A kutatók azzal kezdték a kérdéses gén felfedezésének munkáját, hogy egybevetették négyezernél több angliai iker DNS-mintáit. Az ikerpárok alkalmasabbak másoknál az ehhez hasonló vizsgálatokhoz, mert jól összehasonlítható a csak az egyik ikren alkalmazott módszerek hatása.

A kezdeti adatok birtokában terjesztették ki a génvizsgálatot 13 ezer brit, holland és ausztrál emberre. Kiderült, hogy a britek negyvenöt százalékának a szervezetében ott van a rendellenességet okozó gén, és akinél kettő is található ezekből, az nagy valószínűséggel rövidlátó lesz.

Mivel az ok a génekben keresendő, az is törvényszerű, hogy amennyiben valakinek az egyik szülője rövidlátó, három az egyhez az esélye arra, hogy örökli ezt, ha pedig mindkét szülő miópiás, a gyermekek közül ötven százalék számíthat arra, hogy rövidlátás miatt szemüvegviselésre kényszerül. A nagyon erősen rövidlátóknál fennáll a retinaleválás veszélye.

A tíz éven belül bevethető szemcsepp nem segít majd a rövidlátó felnőtteken, de gyermekeik elkerülhetik a rendellenesség kifejlődését. Mit tehetnek a veszélyeztetettek addig is, amíg bevezetésre kerül a gyógyszer? A szakértők azt tanácsolják, hogy tornáztassák a szemüket: naponta néhányszor menjenek ki a szabadba, és fókuszáljanak egy távoli pontra. Különösen azoknak ajánlják ezt, akik sokat komputereznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: siker, nem veszi el Brüsszel Oroszország pénzét, a V3 pedig kimaradt a hadikölcsönből

Orbán Viktor: siker, nem veszi el Brüsszel Oroszország pénzét, a V3 pedig kimaradt a hadikölcsönből

A befagyasztott orosz vagyon felhasználása Ukrajna céljaira hadüzenetként értelmezhető, azonnal belerántott volna bennünket egy háborúba, ettől sikerült megóvni magunkat, ez egy nagyszerű siker - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben péntek hajnalban.

Fenyőfaválasztás körüli mizériák – számos tévhitet cáfol az ökológus

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatója szerint érdemes alternatív karácsonyfa-megoldásokban is gondolkodni, de ha valaki élő fenyőt vásárol, akkor lehetőség szerint Magyarországon termesztett, ne túl nagyméretű fenyőt válasszon, amit az ünnepek után komposztálhat. Aszalós Réka az InfoRádióban elmondta: a műfenyők nagyrészt PVC-ből készülnek, ami nem lebomló műanyag, így egy idő után a műfenyő olyan hulladék lesz, ami szennyezi a környezetet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.19. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Szja-mentesség a kétgyerekes anyáknak: ezt a papírt kell kitölteni és leadni januárban

Szja-mentesség a kétgyerekes anyáknak: ezt a papírt kell kitölteni és leadni januárban

Kedvezően változnak 2026. január 1-jétől a harminc év alatti édesanyák adómentességének szabályai. A kedvezmény jövőre már nemcsak az átlagbérig, hanem a kedvezmény alapját képező jövedelmek teljes összege után érvényesíthető, és a kedvezmény ettől az időponttól a 2023 előtt született gyermekek után is igénybe vehető - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az is kiderült, hogyan és mikor nyilatkozhatnak az édesanyák először a kedvezmény igénybe vételéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×