eur:
393.01
usd:
366.47
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Az óceán megtelt!

Az Antarktisz körüli óceán megtelt, képtelen több szén-dioxidot megkötni, és többé nem tudja fékezni a légkör melegedését - figyelmeztet egy öt kontinens tudósaiból álló kutatócsoport, azután, hogy összesen 50 megfigyelőállomás adatait rögzítették és dolgozták fel egy négy évig tartó méréssorozat után.

A Science című tudományos szakfolyóirat arról számol be, hogy a déli tengerek a Föld szén-dioxid készletének legalább 15 százalékát tárolják, egyfajta ideiglenes raktárként, és az ott található oldott állapotú, és egyébként üvegházhatású szén-dioxid kivonódik a légkörből, nem melegítve azt tovább.

Az európai, amerikai, dél-afrikai, japán, ausztrál és új-zélandi kutatók mérései azonban azt mutatják, hogy a víz már nem tud több szén-dioxidot feloldani, sőt ez az állapot legalább két évtizede fennáll, márpedig ez utóbbira egyáltalán nem számítottak a szakemberek ilyen korán.

A becslések alapján legkorábban 2050-re várták az Antarktisz körüli tengerek vizének telítődését - nyilatkozott a tudóscsoportot vezető Corinne Le Quéré, a Kelet-Angliai Egyetem kutatója, aki riasztónak minősítette a helyzetet, és annak a meggyőződésének adott hangot, hogy ez a magas szén-dioxid szint mindenképpen emberi tevékenység következménye.

Mint ahogy az utóbbi évtizedek szélviharai is, amelyek felkavarják a vizet és tovább rontják a helyzetet, mert felszínre hozzák a mélyben megbúvó természetes eredetű szén-dioxidot.

Így a víz még annyit sem tud megkötni, amennyit még - a számítások szerint és elviekben - felvehetne a tenger, és amennyivel kevesebb maradna a légkörben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×