Infostart.hu
eur:
385.9
usd:
331.99
bux:
121719.83
2026. január 19. hétfő Márió, Sára

Szigorított ellenőrzés az amerikai reptereken

Tovább szigorították az utasok biztonsági ellenőrzését az amerikai reptereken, miután az al-Kaida egy kiadványában minden eddiginél részletesebb leírás jelent meg arról, hogyan lehet összeállítani egy fémdetektorok által nem kimutatható robbanószerkezet - közölte hétfőn híroldalán terrorelhárítási szakértőkre hivatkozva az ABC amerikai televízió.

Jeh Johson amerikai belbiztonsági miniszter szerint a közlekedésbiztonsági hatóság (TSA) hétfőn vezette be az amerikai repülőtereken az utasok és kézipoggyászuk véletlenszerű átkutatását. Ezt az eljárást "egyes külföldi repülőtereken" nyár óta alkalmazzák.

Johnson szerint az amerikai biztonsági szerveknek nincs tudomásuk a párizsihoz hasonló "konkrét és hitelt érdemlő fenyegetésről", ám az incidens, valamint a Kanadában és Ausztráliában nemrégiben elkövetett terrorcselekmények, és terrorszervezetek fenyegetőzései után "magától értetődő", hogy fokozni kell a biztonsági készültséget az amerikai repülőtereken és máshol is.

A jelentősebb amerikai légitársaságok biztonsági főnökeit tájékoztatták a publikációról, amelyet az al-Kaida terrorszervezetnek Arab-félszigeten aktív csoportja jelentetett meg az angol nyelvű magazinjának decemberi számában, Hogyan készíts bombát anyád konyhájában címmel. Biztonsági szakértők szerint a fém alkatrészt nem tartalmazó szerkezetet a testszkennerek kimutatják, de a kisebb reptereken, ahol még nem használnak ilyen berendezéseket, nehezebb lehet a nyomára bukkanni.

Az al-Kaida jemeni ága többször is megpróbálkozott már amerikai repülőgépek felrobbantásával. 2009 karácsonyán például Umar Farouk Abdulmuttalab az alsónadrágjába rejtett robbanóanyaggal kísérelt meg megsemmisíteni egy utasszállító gépet. Abdulmutallab egyébként Szanaában a Charlie Hebdo ellen végrehajtott terrortámadás egyik elkövetőjének, Said Kouachinak a lakótársa volt. Mindketten kapcsolatban álltak a Jemenben 2011-ben amerikai dróncsapással likvidált, amerikai állampolgárságú Anwar al-Awlaki szélsőséges imámmal.

Címlapról ajánljuk
NIS – Hortay Olivér: az olajpiacon is felértékelődhet Magyarország pozíciója

NIS – Hortay Olivér: az olajpiacon is felértékelődhet Magyarország pozíciója

Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolajfinomító. A hír azért is érdekes, mert a hírek szerint ebben nagy érdekeltsége lehet a magyar olajtársaságnak is, sőt, Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter nyilatkozatai alapján okkal számíthatunk arra, hogy a Mol többségi tulajdonrészt vásárol a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban (NIS). Ennek részleteiről Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia és klímapolitikai üzletágának vezetőjét kérdeztük.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Grönland miatt fenyegetőzik Trump, nagy reakciók a tőzsdéken

Grönland miatt fenyegetőzik Trump, nagy reakciók a tőzsdéken

Jelentős esésekkel indul a nap az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti csökkenéssel nyitott és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál is, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a viág szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×