eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

A Vajdaság statútumát átdolgozó munkacsoport alakul

Januárban alakítják meg a vajdasági képviselőház keretein belül azt a munkacsoportot, amelynek feladata a tartomány alapdokumentumának számító statútumnak a szerb alkotmánnyal való összehangolása lesz. Erről döntött pénteken a tartományi parlament alkotmányügyi bizottsága Újvidéken.

A szerb alkotmánybíróság december 5-i döntése szerint a Vajdaság statútumának kétharmada nem egyeztethető össze Szerbia alaptörvényével. A testület viszont arról is határozott, hogy fél évvel elhalasztja a döntés hatályba lépését, mert az alapdokumentum nélkül jogi űr keletkezne a Vajdaságban. A testület szerint hat hónap elég lesz arra, hogy a vajdasági képviselőház és a szerbiai parlament összehangolja a statútum szövegét a szerb alkotmánnyal. Ennek a feladatnak az elvégzésére hozzák létre a munkacsoportot januárban.

A testületbe nem politikusok, hanem szakértők kerülnek majd az alkotmányügyi bizottság döntése értelmében, egy-egy tagot azonban minden frakció delegálhat, és a statútum alkotmányjogi felülvizsgálatát kezdeményező, jobb oldali Szerbiai Demokrata Párt (DSS) is küldhet egy képviselőt.

Az alkotmányügyi bizottság és a vajdasági képviselőház elnöke, Pásztor István úgy vélekedett, hogy a tartományi parlamentben kétharmados többségre, a belgrádi képviselőházban pedig abszolút többségre van szükség ahhoz, hogy megszülessen a módosított statútum. "Amennyiben nem születik konszenzus, annak negatív következményei lesznek"- hangsúlyozta a politikus.

Ennek a konszenzusnak a megszületéséhez a pártok magas fokú együttműködésére van szükség, a vajdasági képviselőházban ugyanis azok a pártok vannak hatalmon, amelyek országos szinten az ellenzéket alkotják, így az együttműködés hiányában Belgrád megvétózhatja az újvidéki döntéseket.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Oroszországban, ha egy közszereplő ellen büntetőeljárás indul vagy elítélnek, két dolog szokott igaz lenni: az adott személy ellenzi Vlagyimir Putyin uralmát vagy az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, illetve nem számít magas rangú tisztviselőnek. Az állítólag kenőpénzt elfogadó Timur Ivanov védelmi miniszterhelyettes áprilisi letartóztatása baljóslatúan nem a fenti szabályt követte. Rávilágít továbbá az oroszországi befolyásos csoportok közötti feszültségek elmélyülésére, miközben a zsarnok részéről nem látszanak a koherens vezetés jelei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×