eur:
392.61
usd:
365.33
bux:
66580.8
2024. április 26. péntek Ervin

A britek egy százaléka fizeti a jövedelemadó 30 százalékát

A növekvő jövedelmi egyenlőtlenség miatt a britek leggazdagabb egy százaléka fizeti már a költségvetés teljes jövedelemadó-bevételének csaknem 30 százalékát.

A BDO UK nevű könyvvizsgáló cég által a The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap megbízásából elvégzett országos felmérés kimutatta, hogy a jövedelmi skála felső egy százalékához tartozó, vagyis évente 160 ezer fontnál (57 millió forintnál) többet kereső 300 ezer adózótól ered az adóbevételek 29,8 százaléka.

A cég felidézi, hogy 1979-ben, Margaret Thatcher néhai konzervatív miniszterelnök kormányra kerülésének évében a felső egy százalék a teljes személyi jövedelemadó-tömeg 11 százalékát fizette, annak ellenére, hogy a legfelső adókulcs akkor még 83 százalékos volt a jelenlegi 45 százalék helyett.

Thatcher kormányfői időszakában a legmagasabb személyi jövedelmi adókulcsot 40 százalékra szállították le.

A Munkáspárt vezette, 2010-ig hatalmon volt előző brit kormány egyik utolsó adóintézkedéseként a 2010-2011-es pénzügyi évre az addigi 20 és 40 százalékos adókulcsok mellé meghonosított egy új, 50 százalékos személyi
jövedelemadó-kulcsot a 150 ezer fontnál nagyobb éves jövedelmekre.

Ezt az adókulcsot a 2010-es választásokon kormányra került jelenlegi konzervatív-liberális koalíció a 2012 áprilisában kezdődött pénzügyi évtől a most érvényes 45 százalékra csökkentette.

George Osborne konzervatív párti pénzügyminiszter ezt az intézkedést annak idején azzal indokolta, hogy az 50 százalékos személyi jövedelemadóból az eredetileg várt évi 3 milliárd font pótlólagos költségvetési bevételnek mindössze a harmada folyt be, "ami szinte semmi", miközben ez az adókulcs "súlyos torzulásokat" okozott az adórendszerben.

A BDO UK új felmérése szerint - részben szintén a jövedelmi egyenlőtlenségek szélesedése miatt - a leggazdagabbakon kívül a brit felső középosztály és a középosztály is mind nagyobb arányban járul hozzá a költségvetés jövedelemadó-bevételeihez. A cég kimutatása szerint a legtöbbet kereső 10 százalék fizeti a befolyó jövedelemadó-összeg 55 százalékát, a felső 50 százalékra pedig a teljes adóbevételnek több mint 90 százaléka jut.

Jóllehet Nagy-Britanniában csaknem 30 millióan fizetnek személyi jövedelemadót, a felmérést végző könyvvizsgáló cég szerint valójában csak azok a háztartások számítanak nettó befizetőnek, amelyeknek éves jövedelme meghaladja az országos átlagot. A BDO UK vizsgálata arra vall, hogy egy kéttagú háztartás, amelynek tagjai egyenként a 26 ezer fontos (9,2 millió forintos) éves alkalmazotti átlagbért keresik, valószínűleg többet kapnak állami juttatások formájában, mint amennyi adót és járulékot befizetnek.

Címlapról ajánljuk
Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Tíz év óta először látogatott német államfő Törökországba, miután az elmúlt években a két ország közötti kapcsolatok meglehetősen hűvössé váltak. A látogatás sikere érdekében azonban Frank-Walter Steinmeier még a törökök nemzeti ételét, a Németországban is kedvelt kebabot is bevetette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

A Politico értesülései szerint az Egyesült Államok pénteken egy 6 milliárd dolláros fegyvercsomagot jelenthet be Ukrajnának a nemrég elfogadott 60,8 milliárd dolláros keretből. A csomag tartalmaz majd Patriot légvédelmi rakétákat, tüzérségi lőszert, drónokat, drón elleni fegyvereket, illetve levegő-levegő rakétákat vadászgépekhez. Az AP két amerikai forrásra hivatkozva arról ír, hogy az ukránok hátrébb vonták a frontvonalról az amerikai Abrams tankokat, mivel az orosz drónok könnyen észreveszik és megtámadják őket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×