eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Obama: Veszélyes játék a kompromisszumra való képtelenség

Az amerikai fizetési kötelezettségek megszegése meggondolatlanság és felelőtlenség lenne, jelentette ki a hétfő este az adósságplafon emeléséről és a deficit csökkentéséről elmondott, élőben közvetített beszédében Barack Obama amerikai elnök, aki kompromisszumra szólította fel a kongresszus vezetőit.

Obama "veszélyes játéknak" nevezte a kompromisszumra való képtelenséget és kijelentette, hisz benne, hogy meg lehet állapodni.

Alig egy héttel az augusztus 2-i határidő előtt, amikor a washingtoni pénzügyminisztérium szerint az amerikai kormány fizetésképtelenné válik, a republikánus többségű képviselőház és a demokraták által ellenőrzött kongresszus vezetői képtelenek voltak megállapodni a 14,3 ezermilliárd dolláros adósságplafon emeléséről.

"Megmondtam a két párt vezetőinek, hogy a következő néhány napban olyan igazságos kompromisszummal kell előállniuk, amely átmegy a kongresszus mindkét házán, és amit én is alá tudok írni. Biztos vagyok benne, hogy el tudunk érni egy ilyen kompromisszumot. A nézeteltéréseink ellenére a republikánus vezetők és én korábban tudtunk közös nevezőre jutni. És hiszem, hogy mindkét pártnak lesz elegendő tagja, aki félre tudja tenni a politikát és segít bennünket abban, hogy haladást érjünk el" - jelentette ki Barack Obama.

Az elnök megismételte korábbi álláspontját, miszerint az adósságlimit feltételéül szolgáló deficitcsökkentést "kiegyensúlyozott megközelítéssel", vagyis kiadáscsökkentéssel, valamint a leggazdagabb amerikaiakra és a nagyvállalatokra vonatkozó adókedvezmények megvonásával lehet elérni. Rámutatott, hogy ez a mód az évi 250 ezer dollár alatt kereső amerikaiak 98 százalékát nem érintené.

Obama hangsúlyozta, hogy a "kongresszusi republikánusok jelentős száma" csak megszorításokra kész és nem hajlandó a bevételek növelésére, ezért alakult ki a patthelyzet. Mint mondta, minkét párt egyetért abban, hogy mennyivel kell csökkenteni a deficitet - beszédében a 4000 milliárd dolláros számot említette -, a vita arról folyik, hogy ezt miként kell végrehajtani.

Az elnök figyelmeztetett az állam fizetésképtelenné válásának következményeire, arra, hogy nem lesz pénz sem a havi társadalombiztosítási és veteránjuttatások, sem a kormánnyal leszerződött több ezer vállalkozás kifizetésére, s hogy Amerika elveszítené az AAA osztályú adósbesorolását.

Obama elvetette a John Boehner republikánus képviselőházi elnök által javasolt, kétlépcsős, az első lépésben csak fél évre szóló adósságplafon-emelést, amely hat hónap múlva ugyanilyen probléma elé állítaná az országot.

"Így nem lehet vezetni a világ legnagyszerűbb országát. Ez egy veszélyes játék, amelyet azelőtt sohasem játszottunk és ma sem engedhetünk meg magunknak. Nem, amikor annyi család munkája és megélhetése a tét. Nem engedhetjük meg, hogy az amerikai nép a washingtoni politikai háború járulékos veszteségévé váljon" - jelentette ki Obama elnök.

Válaszbeszédében John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke kijelentette, hogy a pártja által a héten képviselőházban elfogadandó, a deficitet 10 év alatt legkevesebb 3000 milliárd dollárral csökkentő adósságplafon-emelési tervet a szenátus "meg képes és meg fogja szavazni" és azt az elnök az aláírásával törvényerőre fogja emelni.

Ha az elnök aláírja, a "válságatmoszféra", amelyet maga teremtett, meg fog szűnni - mondta Boehner, aki bírálta a Harry Reid, a szenátus demokratapárti elnöke által előterjesztett, 2700 milliárd dolláros deficitcsökkentési tervet, amely szerinte "tele van hamis könyveléssel és washingtoni trükkökkel".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×