eur:
399.91
usd:
361.93
bux:
73059.71
2024. október 2. szerda Petra

Hőség - száz éve nem látott forró nyár kínozza Moszkvát

Több mint száz éve nem látott hőség kínozza Moszkva és Oroszország egész központi körzete lakosait már két hete; a meteorológiai előrejelzés szerint újabb, még erősebb hőhullám éri el a térséget szerdán.

A napi átlaghőmérséklet 24,5 fok volt az utóbbi tizenegy napon, azaz 5-7 fokkal magasabb a megszokottnál. Júliusban eddig 6,6 fokkal haladta meg a napi átlaghőmérséklet a normális szintet.

A központi körzetben szerdától legalább a hét végéig napközben 36-38 Celsius fokig melegszik fel a levegő, és a páratartalom eléri a 70 százalékot. Esőre vagy erősebb szélre nem lehet számítani. Moszkvában a hőmérő higanyszála nem ereszkedik napközben 30 fok alá, s éjjel is csak 17-19 fokra hűl le a levegő.

Az aszállyal párosuló hőség valósággal felégette a gabonatermő vidékek egy részét, így a Volga mentén, s valóban csak "tikkadt szöcskenyájak legelésznek" a szétrepedezett felületű mezőkön. Egyelőre 5-10 millió tonnás terméskieséssel számolnak a hatóságok, s 20-30 százalékos gabonaár-növekedést jósolnak.

A lakosságnak jó tanácsok tucatjait osztogatják az orvosok és a média. Gennagyij Onyiscsenko országos tisztifőorvos ismét javasolta, hogy Oroszországban is vezessék be az ebéd utáni több órás pihenőt, vagy tolják el a munkavégzés időpontjait. Egy felmérés szerint a moszkvaiak 48 százaléka támogatja a kezdeményezést, bár a szieszta mellett inkább csak azok szavaztak, akik nem légkondicionált helyiségekben dolgoznak.

Sok munkaadó panaszkodik, hogy beosztottjai bágyadttá, közönyössé váltak, sőt némileg "elbutultak" a hőségben. Megsokszorozódtak a hibák, és még a legpénzéhesebbeknek sem akarózik kilépni az utcára és ügyfeleket felkeresni. Az orosz törvények értelmében legfeljebb hét órát lehet dolgozni, ha a munkahelyen 28,5 fokot mutat a hőmérő, 29,5 foknál pedig már csak 5,5 órát. Ha a hőmérséklet eléri a 33 fokot, a munkát be kell szüntetni - emlékeztetett a Komszomolszkaja Pravda című újság a hosszú forró nyár kapcsán készített összeállításában.

Orvosok és tudósok összességében helyeslik az ebéd utáni sziesztát. Figyelembe véve azonban a helyi sajátosságokat, orosz szakértők nem lelkesednek az ötletért. Vlagyimir Kovalzon szerint Oroszországban nem a dél-európai mintát kellene követni, hanem például az amerikait. Manhattani munkahelyeken nemrégiben tömegesen alakítottak ki relaxáló szobákat, megértve azt, hogy a rövid pihenés csökkenti a stresszt, és serkenti az agyat.

A hőség csak a légkondicionálókat árusító és beszerelő orosz cégeknek jött jól, már nem győzik kielégíteni a megemelkedett keresletet. A legolcsóbb hűsítő berendezés szereléssel együtt 20 ezer rubel (mintegy 150 ezer forint), egy erős és komoly klímaberendezés viszont akár 200 ezer rubelbe vagy még többe kerül.

Címlapról ajánljuk
BL élőben: Pályán a Liverpool, az RB Leipzig és a Real Madrid

BL élőben: Pályán a Liverpool, az RB Leipzig és a Real Madrid

A labdarúgó Bajnokok Ligája szerdai játéknapján kilenc mérkőzést rendeznek. Az első két mérkőzés kihagyott büntető mellett öngólokat is hozott. A késő esti programban szerepel a Liverpool–Bologna, a Lille–Real Madrid és az RB Leipzig–Juventus mérkőzés is.

Izraeli válaszcsapástól tart Irán - számba vettük a lehetőségeket

A zsidó államra mért tömeges rakétacsapás nem maradhat válasz nélkül - közölte Benjamin Netanjahu. Katonai elemzők most azt találgatják, vajon konkrétan mire gondolhatott az izraeli kormányfő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×