eur:
392.67
usd:
363
bux:
73745.69
2024. július 30. kedd Judit, Xénia

Európa 1956-ra emlékezik

Romániában és Szlovákiában is megemlékeztek a határon túli magyarok az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójáról. Erdély és a Partium számos településén istentiszteletekkel, iskolai vetélkedőkkel, műemlékavatásokkal és történelmi előadásokkal ünnepeltek. A felvidéki magyarok emlékesteket, konferenciákat, koncerteket, fáklyás felvonulást, gyertyagyújtást és koszorúzást szerveztek az évfordulón.

Az írások, történeti kutatások azt hangsúlyozzák, hogy Szlovákiában nem, vagy csak alig történt az erdélyi és a vajdasági megmozdulásokkal összehasonlítható esemény, de lélekben minden szlovákiai magyar a budapesti forradalmárokkal rokonszenvezett.

Párizsban hálaadó szentmisét mutatott be a francia főváros érseke a Notre-Dame katedrálisban az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulója alkalmából. André Vingt-Trois úgy fogalmazott: a magyar hősök az első rést ütötték a szovjet birodalmon. Az érsek felidézte, hogy 50 évvel ezelőtt több ezer fős szolidaritási tüntetéseket tartottak Párizsban, továbbá segélycsomagokat küldtek a magyar népnek.

A szentmisével egy időben az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottság Sujánszky Jenő elnökletével megkoszorúzta a párizsi Diadalívnél az ismeretlen katona sírját a hősi halált halt magyar szabadságharcosok és a kivégzett mártírok tiszteletére.

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc jelentőségét méltatták üzeneteikben a világ számos országának vezető politikusai az esemény 50. évfordulóján.

António Guterres, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa levelében azt hangsúlyozta: a forradalom hatására több ország is a magyar menekültek befogadásáról döntött és arra késztette az államokat, hogy később is hatékony megoldásokat találjon a menekültügyi válságokra.

Robert Fico szlovák miniszterelnök arról írt: a magyar forradalom elnyerte a világ népeinek szimpátiáját és szolidaritását, köztük Szlovákiáét is. Hozzátette: az elmúlt ötven év fejleményeit igazolja az a tény, hogy az emberek vágya a szabadság iránt még a legkegyetlenebb elnyomásnál is erősebb.

Calin Popescu-Tariceanu román miniszterelnök levelében úgy fogalmaz: az 1956-os magyar forradalom megerősítette az emberekben azt a hitet, hogy a történelmet helyes pályára lehet állítani.

Janez Jansa szlovén miniszterelnök a dokumentumban azt írja: az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc vezetőinek és résztvevőinek áldozatvállalása jutalmaként Szlovénia, Magyarország, és további hat közép- és kelet-európai ország léphetett be az Európai Unióba.

Aigars Kalvitis lett miniszterelnök üzenetében azt közölte: az 1956-os forradalom sok kelet-európai nemzet vágyát fejezte ki, hogy visszanyerje országa szabadságát és függetlenségét.

Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök arról ír: az 1956-os év úgy él, mint a magyar forradalom esztendeje és nyomokat hagyott országában a magyarok ellenállása a szovjet elnyomással szemben.

Kostas Karamanlis görög miniszterelnök üzenetében azt hangsúlyozta: az 1956-os magyar népfelkelés történelmi fontosságú esemény nem csak Magyarország, hanem Európa számára is.

Címlapról ajánljuk
Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Csak az eleje volt szoros, aztán a magyar férfi kézilabda-válogatott magabiztos sikert aratott második csoportmeccsén a párizsi olimpián.

Kalas Vivien: a politikai viták miatt súlytalanabb pozíciót kaphat az Európai Bizottságban Várhelyi Olivér

A biztosl portfóliók elosztásánál számítani fog, hogy vita van Magyarország és az Európai Unió között, és a magyar kormányfő és a magyar kormánypárti képviselők nem támogatták Ursula von der Leyen újraválasztását – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.30. péntek, 18:00
Kiss Róbert Richárd
turisztikai szakértő, az InfoRádió főmunkatársa
Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Reggel az ázsiai tőzsdéken többnyire emelkedést láthattunk a japán Nikkei vezetésével, ezt követően pedig az európai tőzsdéken is jó a hangulatban indult a nap, délutánra azonban elfogyott a lendület. Amerikában eközben vegyes mozgásokat láthatunk. Gazdasági események szempontjából csendes napra számíthatunk, a reggeli német kiskereskedelmi adat közzétételét követően nem várhatóak piaci hatással bíró események, a héten azonban több fontos GDP, illetve foglalkoztatottsági adat is érkezik majd, emellett pedig a felpörgő második negyedéves gyorsjelentési szezon is szolgálhat meglepetésekkel a befektetőknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×