Infostart.hu
eur:
365.33
usd:
317.06
bux:
146563.2
2026. augusztus 7. péntek Ibolya

Alternatív devizaátváltási mechanizmus

Alternatív devizaátváltási mechanizmust vezet be a venezuelai kormány, hogy a gazdaság legfontosabb szektorai hozzájussanak külföldi fizetőeszközökhöz, elsősorban amerikai dollárhoz - jelentette be helyi idő szerint hétfőn Nicolás Maduro, a dél-amerikai ország ügyvezető elnöke.

Az új rendszer részleteit csak a keddi indításkor ismertetik, de bennfentesek szerint arról van szó, hogy a venezuelai kormányzat lehetővé teszi dollár vásárlását a hivatalosnál gyengébb árfolyamon.

"Le akarjuk győzni a párhuzamos dollárt" - szögezte le Maduro arra utalva, hogy a februárban végrehajtott újabb - tíz éven belül az ötödik - leértékelés után a hivatalos fix árfolyam (6,3 bolívar) még mindig a töredéke annak a 22 bolívarnak, amelyen a dollárt a feketepiacon (az utcán) váltják.

Szakértők szerint egyelőre nem lehet látni, a venezuelai kormány hogyan akarja megfékezni a 22 százalékos inflációt, és honnan tud előteremteni elég dollárt ahhoz, hogy fizessen a külföldről behozott termékekért. A súlyosan importfüggő Venezuelában az utóbbi időszakban egyes alapélelmiszerekből is hiány volt.

A gond az, hogy miközben az exportból - elsősorban a kőolajeladásokból - származó jövedelmek visszaestek, megnövekedtek az importköltségek - a 2003-as 13 milliárd dollárról a jelenlegi évi 50 milliárd dollárra. A gazdaság azonban nem termel ki elegendő devizát, hogy ezt fedezni tudja.

Címlapról ajánljuk
Köszönjük, Magyarország! – Magyar Péter jó hírrel jelentkezett

Köszönjük, Magyarország! – Magyar Péter jó hírrel jelentkezett

Péntektől fellélegezhetünk, de komoly tanulságokat kell levonni.

Bóka János: nem a pártstruktúrát, hanem a politikai közösséget kell újraépíteni

„Mi együttműködve nem működünk együtt” – mondta Bóka János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, aki beszélt az önkritika fontosságáról, a köztársasági elnök leváltásával kapcsolatos jogi álláspontról és Paks helyzetéről is az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte most van egy meghatározó politikai közösség, ami képviseletet keres magának, és ez a közösség olyan, mint a bakelit: nyomásra, hőre keményedik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.07. péntek, 18:00
Lakatos Mónika
a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke
Hatalmas meglepetést okozott a Mol – 2022 óta nem láttunk ilyet

Hatalmas meglepetést okozott a Mol – 2022 óta nem láttunk ilyet

A Mol a 2022-es energiaválság óta nem látott teljesítményt nyújtott az idei második negyedévben. A feldolgozással és kereskedelemmel foglalkozó Downstream szegmens eredménye jócskán meglepte az elemzőket – a bombateljesítmény elsősorban a rekord szintre ugró marzsoknak volt köszönhető, de a termékkihozatal normalizálódása és az orosz olaj újbóli érkezése is segített. Az Upstream is több éve nem látott eredményt szállított, összességében pedig története harmadik legerősebb negyedévét zárta a Mol: a legfontosabb eredménysoron 27 százalékkal, nettó profitban pedig közel 60 százalékkal múlta felül az elemzői várakozásokat. Megnéztük, miből jött össze a váratlanul nagy dobás, és mennyire fenntartható a kiugró teljesítmény.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×