Infostart.hu
eur:
352.1
usd:
307.36
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina

A gyerekek csak 22 éves korukra becsülik meg a szüleiket

Egy internetes felmérés szerint a gyerekek csak 22 évesen kezdik igazán becsülni a szüleiket, akiknek akkor már a tanácsát is jobban elfogadják az élet fontos kérdéseiben. Ehhez azonban az kell, hogy az egykor lázongó gyerek önálló életet kezdjen.

Brit kutatók szerint a kamaszkor végeláthatatlan veszekedései után a szülő-gyerek kapcsolat akkor rázódik helyre igazán, amikor a gyerek 22 éves lesz, mert akkor érti meg, mennyire fontos a család. A szülői szerep elfogadásához hozzájárulhat az is, ha a gyerek a tanulmányai miatt elköltözik otthonról, dolgozni kezd vagy családot alapít.

A onepoll.com internetes piackutató cég ötezer családot kérdezett meg. A felmérésben résztvevők negyede vallotta be, hogy a családi otthon elhagyása sokként érte őket, minden második pedig azt mondta: hiányzik neki a szülei rendszeres gondoskodása. További 17 százalék azt válaszolta, hogy csak akkor kezdte igazán értékelni a napi szintű szülői támogatást, amikor egyetemre ment.

"A kisgyerekek felnéznek a szüleikre, és mindent magukba szívnak, amit azok mondanak neki. De amikor elérik a kamaszkort, mindennel ellenkeznek, amit a szüleik megpróbálnak tanítani nekik, és minden adandó alkalommal a határokat feszegetik" - mondta a piakutató cég szóvivője, aki szerint a tinédzserek önfejűek, lobbanékonyak, függetlenek, anyu, apu pedig cikivé, fojtogatóvá és túlságosan is védelmezővé válik számukra.

A gyerekek azonban egyszer csak kirepülnek a családi fészekből, elkezdenek magukról gondoskodni; önálló döntéseket kell hozniuk a pénzügyeikről, a kapcsolataikról, az étkezésről, az egészségről - igazán ilyenkor döbbennek rá a szülők fontosságára. "Hirtelen anyu és apu olyan erővé válik, amire figyelni kell, mivel többé már lehet őket természetesnek venni" - teszi hozzá a szóvivő, aki szerint ebben az életszakaszban a szülői tanács hirtelen mindennél fontosabbá válik.

A felmérés szerint sokak számára akkor változott meg igazán a szülő-gyerek kapcsolat, amikor gyerekük születik és megértik, milyen a baba mellett egész éjszakákat tölteni ébren és komoly döntéseket hozni a gyereknevelésben. A nők általában 27, míg a férfiak 29 éves koruktól kezdik elfogadni a szülői tanácsot a gyereknevelés fontos kérdéseiben.

A válaszadók 78 százaléka bevallotta: csak a családalapítás után kezdte megérteni, hogy szülei milyen nehézségeken mentek át. Közel 70 százalékuk mondta azt, hogy igazán akkor lett jóban szüleivel, amikor saját életet kezdett, és stabil párkapcsolata lett.

A húszas éveink végére még esetleg arra is hajlandóak vagyunk, hogy megköszönjük szüleinknek segítségüket - legalábbis ez derül ki az online kutatásból, amely szerint a nők 72, míg a férfiak 70 százaléka rendszeresen a szülők tudtára adja, mennyire becsüli tanácsaikat és támogatásukat.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×