Infostart.hu
eur:
364.6
usd:
315.83
bux:
148587.82
2026. augusztus 11. kedd Tiborc, Zsuzsanna
Nyitókép: Závecz Research

Závecz: elszánt maradt, de kisebb a Fidesz szavazótábora

A közvélemény-kutató szerint a járvány első hulláma alatt megugrott a kormányerők népszerűsége, azonban ősszel csökkenésnek indult.

Október második hetében a Závecz Research Institute reprezentatív mintán készített közvélemény-kutatást, az ország népességének pártpreferenciáját tudakolva.

Az eredmények talán legfontosabbika egy időskálára vetítve azt mutatja, hogy a kormánypártok népszerűsége márciustól augusztusig 31-ről 36 százalékra nőtt a teljes népességen belül, azóta azonban 4 százalékponttal kisebb a tábor.

A második helyen a Demokratikus Koalíció áll, teljes - választókorú - népességen belüli népszerűsége 10 százalék.

A Momentum és a Jobbik továbbra is nagy versenyben van a harmadik helyért, előbbi egy hónap alatt 7-ről 6 százalékossá, utóbbi 6-ról 7 százalékossá vált. Az MSZP 5 százalékon maradt.

Egyforma, 2-2 százaléknyi szavazót vonz az LMP, a Párbeszéd, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutyapárt.

A párt nélküliek aránya 31 százalék - közölte a Závecz Research Institute.

A választani tudó biztos szavazók körében:

  • Fidesz-KDNP: 49 százalék
  • DK: 17 százalék
  • Jobbik és Momentum: 10-10 százalék
  • MSZP: 6 százalék
  • Mi Hazánk, LMP, Kétfarkú Kutyapárt, Párbeszéd: 2-2 százalék.

A Fidesz tábora a járvány első hullámában különösen a vidéki városokban élők, a diplomások és a 40 év alattiak között nőtt, méghozzá nem is kicsit (15 százalék), azonban a kormányerők nem tudták ezen szavazók mindegyikét megtartani a második hullámban is. Ami biztos: a Fidesz a falvakban a legerősebb (37 százalék), Budapesten a leggyengébb (26 százalék).

A fideszesek választói hajlandósága októberben 61 százalékos volt, a többi párt híveinek együttes aktivitása 55.

A közhangulat közben viszont borús, 57 százalék szerint "nem jó irányba mennek a dolgok", 33 százalék a derűlátók aránya. Azonban a kormánypárti szavazók 81 százaléka szerint alapvetően jó az irány, és csak 14 százalék pesszimista.

A pártnélküliek majdnem kétharmada szerint inkább nem jó irányba tartanak a folyamatok.

Závech Tibor, a Závech Research ügyvezető igazgatója beszélt a kutatásról az InfoRádiónak. Elmondta, a jelenlegi adatok alapján szoros verseny várható a Fidesz és az ellenzék között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alsó tagozat megújítása: az irány jó, de komoly gondot is lát a PDSZ

Alsó tagozat megújítása: az irány jó, de komoly gondot is lát a PDSZ

A PDSZ alapvetően támogatja az alsó tagozat gyermekközpontú megújítását célzó 14 pontos javaslatcsomag szakmai irányait, ugyanakkor a jó célokhoz biztosítani kell a megvalósítás feltételeit is és minden pluszfeladathoz időt és pénzt kell rendelni – erről beszélt az InfoRádióban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője.

Államfőválasztás – Tucatnyi jelölt közül találta meg a magáét a Tisza Párt, részletek

A Tisza képviselőcsoportja minimum tíz emberrel egyeztetett az államfőjelöltségről, a szombati frakcióülésre már csak három név maradt és a frakció végül elsöprő többséggel szavazta meg Baka András jelölését. Erről újságírói kérdésre beszélt Hallerné Nagy Anikó (Tisza), az Országgyűlés házelnöki feladatait ellátó alelnöke hétfőn a Parlamentben.
inforadio
ARÉNA
2026.08.11. kedd, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×