Infostart.hu
eur:
385.25
usd:
328.58
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

A FinSpy miatt összeül a nemzetbiztonsági bizottság

Jövő csütörtökön tárgyal az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága a FinSpy nevű kémprogram ügyéről.

Az Országgyűlés honlapja szerint a kémszoftverekkel kapcsolatos nemzetbiztonsági kérdésekről tárgyal jövő csütörtökön zárt ülésen a Nemzetbiztonsági Bizottság.

Az Index írt arról nemrég, hogy egy hekker feltörte a Gamma nevű cég FinSpy nevű trójai kémprogramjának honlapját és mindent közzé tett az interneten, amit ott talált. A portál szerint a kémprogram gyártója és megrendelői közötti levelezésekből egyértelműen látszik, hogy több tucat más szervezet mellett a FinSpyt használja a magyar titkosszolgálatok operatív munkáját támogató Nemzetbiztonsági Szakszolgálat is.

Az Index cikke alapján a szakszolgálat munkatársa előbb telepítési probléma miatt, majd azért fordult a kémprogram gyártójához, mert tönkrement a Gammától a program futtatásához kapott laptop.

Az LMP-s Szél Bernadett röviddel a cikk megjelenése után az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának összehívását kezdeményezte.

"Látni szeretnénk azt, hogy konkrétan kik, milyen gyakorisággal, milyen indokkal használják Magyarországon ezt a programot. Nagyon nyugtalanító, hogy a sajtóból kell ezt így megtudnunk, ráadásul olyan körítésben, mint ahogy szerepel a cikkekben. Azt gondolom, egyetértés kell, hogy legyen a politikai pártok között abban, hogy egy ilyen ügynek a nemzetbiztonsági bizottság napirendjén a helye" - fogalmazott az ellenzéki politikus.

Megkeresésünkre akkor Németh Szilárd, a Nemzetbiztonsági Bizottság fideszes alelnöke nem, a Belügyminisztérium pedig csak közleményben reagált. A tárca szerint a titkosszolgálatok által használt eszközök és módszerek minősített adatot képeznek, tehát nem tárhatók a nyilvánosság elé, másrészt a bűnüldöző szervek tevékenységét lehetetlenítené el, ha az alkalmazott technológia nyilvánosságra kerülne. Magát a sajtóhírt a program használatáról tehát a közlemény nem cáfolta, de meg sem erősítette.

A Belügyminisztérium emellett hangsúlyozta, hogy a magyar jogszabályok a titkos információgyűjtési eszközök jelentős részének alkalmazását bírói, illetve igazságügyi miniszteri engedélyhez kötik, és ilyen tevékenységet csak célhoz kötötten, egyedileg megkért és megadott engedély alapján folytathatnak a szolgálatok, a célhoz nem kötött adatgyűjtés tilos - húzta alá a tárca.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Hatottak a Donald Trump által belengetett vámfenyegetések és Grönland elfoglalásának megerősítése, a piacok nem fogadták jól, és ma is lefelé tartanak. Az európai lefordulás után egyre nagyobb az esés az amerikai részvénypiacokon, az emelkedést korábban vezető nagy tech papírok, az Nvidia, a Tesla, az Amazon, a Microsoft ma mind lefordultak. Közben gyengül a dollár, emelkednek az állampapírhozamok. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×