Infostart.hu
eur:
363.18
usd:
314.21
bux:
148632.55
2026. augusztus 9. vasárnap Emőd

Ahol a nemzetközi élmezőnyben van Magyarország

Egyes népegészségügyi mutatókban, így a szinte teljes körű oltási programban, valamint a fertőző betegségek ellenőrzésének eredményességében a nemzetközi élmezőnyben van Magyarország - mondta az egészségügyért felelős államtitkár pénteken Szolnokon.

A Magyarország jobban teljesít című Fidesz-rendezvénysorozat eseményén Szócska Miklós arról is beszélt, hogy olyan, korábban kevésbé eredményes területen, mint a nem fertőző betegségek, az elmúlt három évben jó néhány intézkedést hoztak azok visszaszorítására.

Az államtitkár ennek kapcsán felidézte: betiltották a zárt közösségi terekben a dohányzást, megjelölték a magas só- vagy hozzáadott cukortartalom miatt egészségre káros élelmiszereket, és megemelték az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adóját.

Ezektől az intézkedésektől közép- és hosszú távon várható siker, így például az, hogy a dohányzás szigorításával, az arról való leszokást elősegítő programok beindításával csökken a tüdőtumoros betegek száma - jegyezte meg.

Szócska Miklós szólt arról is, hogy a lakosság egészségi állapotának javítására nemzeti szűrőprogram indul az embereket leginkább fenyegető daganatos betegségek kimutatására: a nőknél a méhnyak-szűrés, míg a férfiak esetében a vastagbélvizsgálat.

Az egészségügyért felelős államtitkár a hazai kórházakról elmondta, hogy "rendkívül kemény intézkedéseket" kellett hozni a felhalmozódott 285 milliárd forintnyi adósság csökkentésére. Ezek egyikeként 44 intézmény esetében előírták a központosított közbeszerzést, 29 százalékos megtakarítást érve el.

Bene Ildikó, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke, a szolnoki Hetényi Géza Kórház főigazgatója elmondta: a megyében jelenleg 6,6 milliárd forintot fordítanak különböző egészségügyi beruházásokra, programokra. A tervek szerint további 7 milliárd forint várható a tervezett fejlesztésekre, például Szolnokon az új diagnosztikai tömb létrehozására.

Címlapról ajánljuk
Este drágább áram? Asztalra tesznek egy új rezsicsökkentési javaslatot

Este drágább áram? Asztalra tesznek egy új rezsicsökkentési javaslatot

Széleskörű energetikai korszerűsítésre buzdít az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége. Tibor Dávid, a Masterplast alapító elnöke az InfoRádióban elmondta: a szövetség egy idősávos villamosenergia-tarifa bevezetését is felveti annak érdekében, hogy csökkentsék a lakosság energiafogyasztását.

Nem lesz kevesebb víz, de az otthonunkban is meg kell tudni tartani – kemény szavak az ökológustól

Több magyarországi településen már vízkorlátozást kellett bevezetni, de mindenhol takarékos vízfelhasználásra kérik a lakosságot. Németh András természetvédelmi őr, ökológus, a Vízőrző Mozgalom ötletgazdája és alapítója azt javasolja: halasszuk el a nagyobb vízigényű munkákat, és felejtsük el a nyáron a zöld gyepet!
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×