eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Közzétették, mennyi lesz a világ devizatartaléka

Az idén várhatóan meghaladja a 11 ezer milliárd dollárt a világ összesített devizatartalékának értéke - jósolják londoni pénzügyi elemzők, akik szerint a felzárkózó térség tartalékhalmozása minden elővigyázatossági határon túlmegy.

A JP Morgan bankcsoport szakelemzőinek legújabb kimutatása szerint a globális devizatartalékok tavaly hozzávetőleg ezermilliárd dollárral növekedtek, és december végére elérték a 9300 milliárd dollárt. A felzárkózó piaci gazdaságok a teljes tartalék csaknem 80 százalékát birtokolták, és devizatartalékaik tavaly 885 milliárd dollárral gyarapodtak.

Ez 13,3 százalékos emelkedésnek felelt meg, és ez a bővülés üteme majdnem a kétszerese volt a felzárkózó országcsoport tavalyi átlagos gazdasági növekedésének - áll a JP Morgan felmérésében.

A ház előrejelzése szerint a jelenlegi tartaléknövekedési tempó mellett a világ teljes devizakészletének értéke 2011 végére átlépi a 11 ezer milliárd dollárt.

Február végén 9600 milliárd dollár volt az összesített globális devizatartalék, ebből 7400 milliárd dollárt a felzárkózó térségi országcsoport birtokolt. Kína devizakészletei megközelítették a háromezer milliárd dollárt.

A felzárkózó gazdaságok tartalékai az idei első két hónapban, éves szintre vetítve csaknem 22 százalékkal növekedtek - áll a JP Morgan elemzésében.

A ház szakértői szerint "kevesen hiszik", hogy ez a folyamat az optimális devizatartalék-megfelelési mutatók elérését célzó törekvések eredménye, mivel a prudens devizatartalékoláshoz használt tipikus iránymutató mérőszámok "a közelében sem járnak" a jelenlegi növekedési ütemnek.

A korábbi évtizedekben 3-4 havi importszámlával egyenértékű devizatartalékot volt szokás megfelelőnek tekinteni, ám jelenleg a legtöbb nagy felzárkózó gazdaság messze meghaladja ezt a küszöbértéket; Kína, Oroszország, Brazília és Tajvan devizakészletei tavaly például másfél-két évnyi import fedezésére is elégségesek lettek volna - áll a JP Morgan elemzésében.

A ház szerint mivel a tartalékok jóval túllépik az elővigyázatossági megfontolásokkal indokolható mértéket, a legnyilvánvalóbb alternatív hajtóerő a "valutamanipuláció". "Nem meglepő", hogy azok az országok törekszenek a legaktívabban a devizatartalék-halmozásra, amelyek a legszigorúbb árfolyam-kezelési rendszereket tartják fenn. Azok az országok, amelyek hozzákötötték valutáik árfolyamát a dollárhoz, az elmúlt egy évben több mint 20 százalékkal növelték devizatartalékaikat a JP Morgan kimutatása szerint.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×