Infostart.hu
eur:
387.86
usd:
338.45
bux:
120770.78
2026. március 30. hétfő Zalán
Nyitókép: Pexels.com

Ilyen lovakat sem látott még a világ

Argentínában megszülettek a világ első genetikailag módosított pónilovai, amelyeket a legendás bajnok kanca, Polo Pureza génjeinek felhasználásával hoztak létre.

Az öt csikót az argentín Kheiron biotechnológiai cég kutatói tervezték meg CRISPR/Cas9 "genetikai olló" technika segítségével, céljuk pedig az volt, hogy a bajnok kanca kiemelkedő tulajdonságait tovább adják és genetikai potenciáljukat még tovább tökéletesítsék.

A csikók tavaly október és november folyamán születtek.

"Még a születésük előtt megterveztük a genomjukat" - mondta Gabriel Vichera, a Kheiron társalapítója és tudományos igazgatója. "A CRISPR/Cas9 technológia, amelyet gyakran genetikai ollóként emlegetnek, lehetővé teszi számunkra, hogy a DNS bármely régióját célba vegyük, precíz vágásokat hajtsunk végre, és módosításokat hajtsunk végre a genetikai állományon" - fejtette ki.

A kutatók célja az volt, hogy fokozzák a robbanékonyságot és a gyorsaságot, miközben megőrzik a bajnok kanca kitűnő fizikai és mentális adottságait.

"Bizonyos izomrosttípusok nagyobb robbanékonyságot és gyorsabb összehúzódást tesznek lehetővé, így az állat gyorsabban reagál és intenzívebb mozgásra képes" - magyarázta Vichera. Hozzátette, hogy a gének precíz beépítése egyetlen generációba jelentős idő- és költségmegtakarítást jelent a hagyományos tenyésztési módszerekhez képest.

"Nem hozunk létre semmi mesterségeset. Olyan természetes genetikai szekvenciákat használunk, amelyeket a természet is alkalmazna, csak mi gyorsabban és célzottabban végezzük el a folyamatot" - hangsúlyozta Vichera.

A Kheiron nemcsak a lovak génszerkezetének módosításában érdekelt. A cég jelenleg olyan sertések genetikai módosításán is dolgozik, amelyek szervei alkalmasak lehetnek emberi transzplantációra, valamint tehenek génjeit is módosítják, hogy növeljék a fehérjetartalmat és javítsák a hőállóságukat.

Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

A földgázszállító a protokoll szerint már több hónappal korábban bejelenti, mikor hajtják végre a szükséges karbantartási munkálatokat, így a júniusi, nyolc napi leállásból fakadó kiesésre a kereskedők és a tárolók is előre fel tudnak készülni – mondta az InfoRádióban a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. A szakértő arra is kitért, milyen következményei lehetnek annak, hogy a magyar állam júliustól megtiltaná a földgázszállítást Ukrajnába.
inforadio
ARÉNA
2026.03.31. kedd, 18:00
Dobrev Klára
a Demokratikus Koalíció elnöke, a párt választási listavezetője
Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

A piaci hangulatot továbbra is az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények dominálják, amelyek fokozott volatilitást okoznak. Donald Trump nyilatkozatai ismét fókuszba kerültek: miközben az iráni olajkészletek kapcsán keményebb hangot üt meg, továbbra is bízik egy esetleges megállapodásban a konfliktus lezárására. Az amerikai piacok végül vegyesen zártak: az S&P 500 és a Nasdaq mínuszban fejezte be a kereskedést, miközben a Dow Jones kis emelkedéssel zárt. Az olajárak emelkedése továbbra is nyomás alatt tartja a részvénypiacokat. A magyar tőzsdén több papírnál is jelentős esés volt látható; bár napközben még stabilabb volt az index, a zárás felé egyértelműen romlott a hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×