eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

A sugárzó űrben lebegtek a hihetetlen túlélők - nézze meg!

A Himalája hatezres magasságaitól kezdve a négyezer méter mély tengerekig, az Egyenlítő környékétől a sarkvidékekig mindenhol megél a medveállatka. Most egy kísérlet során kiderült, hogy mindezen túl számukra nem csak a Földön van élet. Túléltek egy űrutazást, amelynek során el kellett viselniük hideget, meleget, radioaktív és UV-sugárzást.

Túlélt egy szinte minden élőlény, így még az ember számára is halálos űrutazást egy apró, hatlábú élőlény, amely extrém környezetben föl tudja függeszteni életfunkcióit.

Az első kutatások keretében, amelyet a széles körben "vízimedveként", "medveállatkaként" ismert élőlénnyel kapcsolatban végeztek, kilökték a világűrbe. Az állatkákat az Európai Űrhivatal FOTON-M3 űrhajóján juttatták ki a légkörön kívülre, 2007 szeptemberében.

A medveállatkák másfél milliméternél is kisebb állatok. Világszerte előfordulnak, a Himalája hatezer méteres csúcsai fölött, a tengerek négyezer méternél is mélyebb területein éppúgy megtalálhatók, mint a sarkvidékeken vagy az Egyenlítő környékén. Leggyakoribb életterük a zuzmók és mohák alkotta életközösségek, de a világ bármely pontján fellelhetők, így homokdűnékben, tengerparton, tengerben, édesvízben is.

Hihetetlen túlélők, kedvezőtlen körülmények között anyagcseréjük leáll, és a "kriptobiózis" állapotába lépnek, cisztát képezhetnek. Testük víztartalmának 99 százalékát elveszíthetik ilyenkor, életműködésüket felfüggesztik, és ebben az alakban évekig, akár száz évig is életképesek maradnak.

A legtöbb űrutazó túlélte a vákuumot és a radioaktív sugárzást sőt, többségük még a nap szinte minden élőlényre halálos mértékű UV-sugárzásától sem pusztult el - pedig az űrben ez ezerszer erősebb, mint a földfelszínen.

Mi több, visszatérésük után még a szaporodásra is képesek voltak a túlélők. Hogy miként, az a tudósok számára nem világos. Az UV-sugárzás különösen nagy adagban ugyanis sterilitást okoz.

A nemrég visszatért kis űrhajósok vizsgálatának eredményeiről a Cell Press folyóirat számolt be.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×