Infostart.hu
eur:
360.19
usd:
315.38
bux:
144436.99
2026. július 21. kedd Dániel, Daniella
Raquel Queiros, Maria Joao és Idalina Ramos egészségügyi dolgozók (b-j) az őket ábrázoló portrék előtt, a portugáliai Portóban 2020. június 19-én. A VHILS művésznéven alkotó Alexandre Farto graffitikészítő tíz egészségügyi dolgozó portréját festette meg a Sao Joao Kórház falára, az irántuk érzett tisztelete és hálája jeléül, amiért erejüket megfeszítve gyógyítják a koronavírus-járvány betegeit.
Nyitókép: MTI/EPA/LUSA/José Coelho

Rettenetes, amit Portugáliával tesz a brit vírusmutáns

Ismét rekordot döntött a koronavírusos napi új fertőzöttek és halálesetek száma, késlekedik az oltási kampány.

Csütörtökön 303 új halálesetet és 16 432 új fertőzöttet jelentettek, így az 10 milliós ibériai országban a halálesetek száma 11 608, a fertőzötteké pedig 685 383 lett a járvány kezdete óta. Ez a legrosszabb egy főre jutó heti fertőzési és halálozási arányszám a világban.

A portugál parlament február közepéig meghosszabbította az országos karantént. António Costa kormányfő a TVI televízióban elismerte, hogy a helyzet "nem rossz, hanem rettenetes", miközben a kórházak a befogadóképességük határán járnak.

A helyzet részben azért romlott, mert a kormány karácsony és az év vége között enyhített a kijárási korlátozásokon – ismerte be a miniszterelnök, hozzátéve, hogy

Portugália most az először Nagy-Britanniában azonosított vírusmutációval küzd.

A kormányfő szerint a karanténintézkedések következtében várhatóan a jövő héten kezd csökkenni a fertőzések száma.

A január 15-én életbe lépett, most meghosszabbított karanténintézkedések keretében zárva tartanak a nem fontos szolgáltatások, a távmunka mindenütt kötelező, ahol lehetséges, az iskolák bezárnak. Németország szerdán bejelentette, hogy segítséget kíván nyújtani, és a szükségletek felmérésére szakértőket küldött Portugáliába.

Costa szerint azonban óvatosan kell kezelni a portugáliai betegek külföldre küldését, tekintettel arra, hogy Portugáliának csak egy szárazföldi határa van, az amúgy is túlterhelt Spanyolországgal. A lehetséges német segítséggel kapcsolatban elmondta, hogy

akikre szükségük lenne – orvosokra, ápolókra –, nem állnak rendelkezésre.

Az oltókampány első szakasza várhatóan két hónappal, áprilisig meghosszabodik, mert az ország csak mintegy a felét kapja meg várt védőoltásnak – közölték csütörtökön az oltási program vezetői. Portugália eredetileg 3 millió adag vakcinára számított, de a szállítási késlekedések miatt ez a mennyiség 1,5 millió adagra csökken – közölte Francisco Ramos, az oltási kampány vezetője.

Mint mondta, az eredeti terv szerint decemberben 950 ezer embert – egészségügyi dolgozókat, kulcsfontosságú posztokon dolgozókat, az ötven év feletti veszélyeztetetteket és magas rangú politikai vezetőket – oltottak volna be, ők így most januárban és februárban kapják meg az oltást.

Az új feltételek közepette 810 ezer embert tudnak mindkét adaggal beoltani március végéig, és 520 ezren kapják meg az első adagot.

Eddig 70 ezer embert, közöttük idősotthonok lakóit és dolgozóit oltottak be Pfizer/BioNTech vakcinával – közölte Ramos. Hozzátette: amennyiben az AstraZeneca/Oxford oltását az uniós gyógyszerfelügyelet engedélyezi, Portugália további 2,2 millió adag oltást kaphat.

Vasárnaptól a járvány miatt kivételes esetektől eltekintve két hétig korlátozzák a portugálok légi, szárazföldi és tengeri külföldi utazásait

– közölte Eduardo Cabrita belügyminiszter a parlamentben.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter miniszterelnök tusványosi vitára hívta ki Orbán Viktort

Magyar Péter miniszterelnök tusványosi vitára hívta ki Orbán Viktort

Magyar Péter napirend előtti felszólalására reagáltak a parlamenti frakcióvezetők, majd a kormányfő azt mondta: több százmillió forint közpénzt költenek Tusványosra, de sajnos egy bábszínházat csináltak belőle, már nem valódi viták folynak ott. Ne legyenek gyávák meghívni meghívni Magyarország miniszterelnökét a több százmillió forint közpénzből megrendezett Tusványosra, kész vagyok elmenni – mondta. Hátha Önök rá tudná beszélni Orbán Viktort, hogy kiálljon velem 20 év után egy nyílt vitára Tusványoson – fordult Bóka Jánoshoz fordulva.
inforadio
ARÉNA
2026.07.21. kedd, 18:00
Deák András
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunatársa
Ralizik az OTP a Luminor-felvásárlás hírére

Ralizik az OTP a Luminor-felvásárlás hírére

Ma is elsősorban az iráni fejleményekre figyelnek a befektetők világszerte, illetve a felpörgő második negyedéves gyorsjelentési szezon mozgatja még a tőzsdéket. Ezeken felül fontos gazdasági adatok is jönnek ma: az euróövezetből az EKB banki hitelezési felmérése érkezik, amely a hitelkínálati feltételek szigorodását vagy lazulását és a hitelkeresletet térképezi fel, így a monetáris transzmisszió állapotának egyik legfontosabb visszajelzése. Ezt követi a német és az euróövezeti ZEW gazdasági hangulatindex, amely az elemzők és intézményi befektetők várakozásait méri, és előretekintő mutatóként érzékenyen jelzi a konjunktúra fordulópontjait. Ázsiában felemás kereskedést láthattunk, Európában vegyes a kép. A magyar tőzsde viszont az OTP-nek köszönhetően felülteljesít; a társaság megállapodást írt alá a Luminor megvásárlásáról, amely a Balti régió harmadik legnagyobb bankcsoportja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×