Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Szlovákia F16-osokat vehet

Az amerikai kormány jóváhagyott szerdán 4,7 milliárd dollár értékű fegyvereladást több európai szövetségesének, köztük Szlovákiának, amely 15 darab F-16-os harci repülőgépet vásárol, ha a pozsonyi kormány úgy dönt, hogy F-16-osokkal korszerűsíti flottáját, nem pedig a svéd JAS-39-esekkel.

A többi szóban forgó európai NATO-szövetséges Spanyolország és Nagy-Britannia.

A jóváhagyásról a kormány - a közlemény szerint - értesítette az amerikai kongresszust is.

A szlovák légierő jelenleg orosz gyártmányú, MiG-29-es típusú vadászrepülőgépeket tart hadrendben. Ezeknek a gépeknek a műszaki élettartama 2029 és 2035 között lejár - modernizálásukról 2014 tavaszán szerződést kötöttek az orosz gyártóval -, de Pozsonynak gondoskodnia kell a flotta pótlásáról, amire már csak az F-16-osokat gyártó amerikai Lockheed Martin és a JAS-39-eseket gyártó svéd Gripen esélyes.

A Szlovákiának történő esetleges amerikai fegyvereladás értéke 2,91 milliárd dollár, de ebben már benne vannak az F-16-osok pótalkatrészei és levegő-levegő rakétái is.

Spanyolország 17 darab CH-47F Chinook szállító helikoptert fog vásárolni az amerikai Boeingtól. Az eladás értéke a felszerelésekkel együtt 1,3 milliárd dollár.

Nagy-Britannia pedig 500 millió dollárt fog költeni pilóta nélküli repülőgépekre, nevezetesen a General Atomicstól fog vásárolni MQ-9 Reaper felderítő, illetve harci drónokat.

Címlapról ajánljuk
Könyörgőre fogja az operatív törzs: nincs vége a télnek, visszatér a -20 fok

Könyörgőre fogja az operatív törzs: nincs vége a télnek, visszatér a -20 fok

A meteorológiai előrejelzések alapján szombaton a Nyugat-Dunántúlon minimális ónos esőre, míg az országban többfelé ködre kell számítani, vasárnap estétől pedig újra extrém hideg, akár -15, -20 Celsius-fok is várható, elsősorban az északkeleti országrészben – közölte az operatív törzs szombaton.

Donald Trump: nemzetbiztonsági érdek Grönland megszerzése

Az elnök Washingtonból távozva a repülőtéren újságírók előtt kifejtette, hogy a kiterjedt amerikai katonai beruházások révén megcélzott amerikai rakétavédelmi pajzs, az „Aranykupola" (Golden Dome) kiépítése szempontjából is fontos szerepet kapna Grönland. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a kérdésről tárgyalások vannak a NATO-val is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×