eur:
392.91
usd:
366.43
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Cameron megmondta, mire lenne szükség, hogy EU-tagok maradjanak

Nehéznek, de nem lehetetlennek nevezte a brit miniszterelnök, hogy változtassanak az Egyesült Királyság uniós tagságának feltételein. David Cameron ismertette, mire lenne szerinte szükség, hogy a szigetország ne lépjen ki a közösségből.

"Az Európai Uniónak változnia kell, hogy versenyképesebb legyen olyan feltörekvő gazdaságokkal szemben, mint India vagy Kína" - mondta David Cameron brit miniszterelnök a Királyi Külügyi Intézetben, ahol azokról a reformokról beszélt, amelyeket a londoni kormány szerint az Európai Uniónak végre kellene hajtania ahhoz, hogy az Egyesült Királyság a jövőben is a közösség tagja maradhasson.

"Sose feledjük, hogy az Európai Uniót jelenleg 28 ősi európai nemzet alkotja. Ez a hatalmas sokszínűség Európa legnagyobb ereje. Mi azt mondjuk, örüljünk ennek a sokszínűségnek, ismerjük fel, hogy az nem több Európát jelent, ha minden problémára közös választ keresünk. Néha ez éppen a kevesebb Európa. Nem lehet mindenkire ráadni ugyan azt a kabátot. A rugalmasság szerintem jó a briteknek és jó Európának is" - magyarázta.

A kormányfő szerint hivatalosan ki kell mondani, hogy az Európai Unió és az euróövezet "nem ugyanaz", az Európai Unióban egynél több fizetőeszköz létezik, és azt is, hogy egyetlen tagállamot sem érhet diszkrimináció annak alapján, hogy milyen pénzt használ, védeni kell az egységes piacot. Semmi nem indokolja, hogy az euróövezet és az európai egységes piac földrajzi határai egybeessenek - jelentette ki.

A munkaerő közösségen belüli szabad áramlásáról azt mondta, egy olyan szabályozásra van szükség, amely kimondja, hogy az EU-hoz ezután csatlakozó országokra mindaddig nem vonatkozik ez az alapelv, amíg gazdasági fejlettségük nem kerül sokkal közelebb a jelenlegi uniós tagországokéhoz. London korlátozná az uniós migránsok hozzáférését - ahogy ő fogalmazott - a bőkezű brit jóléti rendszerhez, például az első négy évben nem részesülhetnének a munkahelyi juttatásokból és az adójóváírásból.

David Cameron az Európai Tanács elnökének írt levelében a már említett három témakör mellett negyedikként azt említi, azt szeretnék, ha a szigetországra nem lenne jogilag kötelező érvényű az "egyre szorosabb unió" elve. A nemzeti parlamentek szerepét erősítené, azt mondta, Európának egy hálózat rugalmasságával, nem pedig egy tömb merevségével kellene működnie. A kilépésről vagy maradásról döntő, 2017 végéig tartandó népszavazásról azt mondta a brit miniszterelnök: "ez egy óriási jelentőségű döntés lesz az ország számára, talán a legnehezebb életünk során."

Hanganyag: Király István Dániel

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

A Politico értesülései szerint az Egyesült Államok pénteken egy 6 milliárd dolláros fegyvercsomagot jelenthet be Ukrajnának a nemrég elfogadott 60,8 milliárd dolláros keretből. A csomag tartalmaz majd Patriot légvédelmi rakétákat, tüzérségi lőszert, drónokat, drón elleni fegyvereket, illetve levegő-levegő rakétákat vadászgépekhez. Az AP két amerikai forrásra hivatkozva arról ír, hogy az ukránok hátrébb vonták a frontvonalról az amerikai Abrams tankokat, mivel az orosz drónok könnyen észreveszik és megtámadják őket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×