Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

Bevándorlás - Szíriai békefenntartó missziót szorgalmaznak az iszlám országok

Egy szíriai békefenntartó misszió sürgős felállítására szólította fel az ENSZ-t vasárnap az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC).

Az 57 országot tömörítő szervezet nyilatkozata szerint a békefenntartó erő feladata az lenne, hogy stabilizálja a közel-keleti országot, ahonnan már mintegy négymillió ember menekült el a polgárháború 2011-es kezdete óta.

A szíriai menekültválságnak szentelt rendkívüli tanácskozását követően az OIC tagországai "aggodalmukat fejezték ki a Szíriában uralkodó káosz és folyamatos politikai bizonytalanság miatt, amelynek következtében a szíriaiak napról napra egyre nagyobb számban hagyják el válságban lévő hazájukat, s folyamodnak menekültstátusért".

A kialakult humanitárius válságot az Iszlám Együttműködés Szervezete "a szíriai rezsim által elkövetett háborús bűncselekmények" következményének tartja.

A Szíria, Irak és néhány más ázsiai és észak-afrikai ország felől érkező, példátlan léptékű migrációs hullám menekültválságot okozott Európában, és Németország épp vasárnap jelentette be, hogy ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést - elsősorban Ausztria felől -, hogy korlátozza az amúgy "útlevél- és vízumköteles állampolgárok ellenőrizhetetlenné és irányíthatatlanná vált beutazását".

Az OIC dzsiddai rendkívüli tanácskozásának résztvevői hangsúlyozták, hogy "minden nemzet, de elsősorban az Iszlám Együttműködés tagországainak felelőssége, hogy megnyissák kapujukat a szíriai menekültek előtt, az együttérzés és az iszlám szolidaritás jegyében".

Jordánia, Libanon és Törökország mellett, amelyekre évek óta szíriai menekültek millióinak befogadása hárul, az OIC Irakot és Egyiptomot is dicsérte, amiért korlátozott forrásai ellenére befogad szíriai menekülteket.

Címlapról ajánljuk

Háború, halál, béke – Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.
Túlélte az első vihart az örökös válságország

Túlélte az első vihart az örökös válságország

Argentína 2025-ben átfogó gazdaságpolitikai irányváltást hajtott végre: Javier Milei elnök a korábbi államközpontú modellről egy piacalapú rendszerre helyezte át a gazdaság intézményeit. Az intézkedésekkel az elnök a fiskális fegyelem megteremtését, a tartósan magas infláció letörését és a tőke- és árfolyamkorlátok fokozatos feloldását célozta. Ahogy egy ilyen mértékű reform esetén az várható volt, az évet nagy sikerek és kudarcok váltakozása jellemezte, a viszonylagos stabilitást pedig csak az Egyesült Államok politikai és pénzügyi támogatása és Milei október végi választási győzelme hozta el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×