Infostart.hu
eur:
364.59
usd:
311.82
bux:
0
2026. augusztus 21. péntek Hajna, Sámuel

Feketelistázza renitens turistáit Kína

Listát készít a kínai turisztikai hivatal (NTA) azokról a kínai utazókról, akik külföldön botrányosan viselkednek - jelentette a Beijing Times című napilap. A hatóságok azért szeretnék megregulázni és helyesebb viselkedésre kényszeríteni a turistákat, mert az elmúlt hónapokban több, nagy visszhangot kiváltó incidens is történt kínai főszereplőkkel.

Az NTA bejelentése szerint a külföldön a helyi előírásokkal szembe menő, utcákon, köztereken, szállodákban, turistalátványosságok területén vagy közelében civilizálatlanul viselkedő kínai turistákról egy mindenki által visszakereshető, nyílt jegyzéket készítenek. A jegyzék összeállításában a hatóság a légitársaságokat, utazási irodákat és szállodákat is segítségül hívja - fogalmazott Li Csin-cao, az NTA vezetője a Beijing Times szerint.

A dokumentumokat a hivatal megosztja a diplomáciai képviseletek vízumosztályaival, így a visszaeső szabályszegők nyaralásukat vagy üzleti útjaikat is kockáztatják.

A külföldre utazókat szöveges üzenetben emlékeztetik a helyes viselkedés fontosságára, a visszaélésen kapott látogatókat pedig a hatályos szabályoknak megfelelően büntetik majd - közölte Li. Az utasokat a hatóságok etikai kódex vagy szerződés aláírására, de letét megfizetésére is kötelezhetik a tervek szerint.

Az ötlettel december közepén a kínai utazási irodákat is felkereste a hivatal, azt követően, hogy a Bangkokból a kelet-kínai Nankingba tartó egyik járat visszafordulásra kényszerült négy kínai turista miatt. Az utasok - nem tudván elfogadni, hogy egymástól külön ülni kényszerülnek - a légiutas-kísérőket szidalmazták és a gép felrobbantásával fenyegettek. Kínai belföldi járatokon szintén számos incidens történt az elmúlt hetekben, köztük a vészkijárat indokolatlan kinyitása, mobilhasználat tiltott időben és verbális erőszak.

A kínai turisták számára - és a kedvezőtlen imázs javítására - a kormány 2013-ban már kiadott egy viselkedési kódexet, amelyben általános szabályok - például a szemetelés, rongálás, köpködés, tilosban áthaladás vagy kulturális relikviák összefirkálásának tilalma - szerepelnek. Az ázsiai országból tavaly csaknem 100 milliónyian utaztak külföldre, ez a szám a becslések szerint 2020-ra megduplázódhat.

Címlapról ajánljuk
Augusztus 20-i programok: rendezvények, beszédek, videók – percről percre

Augusztus 20-i programok: rendezvények, beszédek, videók – percről percre

Hírfolyamunkban egész nap követtük az ünnepi eseményeket a Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonástól a fővárosi tűzijáték végéig.

Európa AI-jövője nem a felhőben dől el

A mesterséges intelligenciáról sokszor úgy beszélünk, mintha a felhőben lakna. Valójában azonban adatközpontokban fut, áramot fogyaszt, hőt termel, hálózatot terhel. Európa most szembesül azzal, hogy a digitális szuverenitás nemcsak algoritmusokból és szabályozásból áll, hanem erőművekből, vezetékekből és ipari kapacitásból is.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Amerika megmentené a kötvénypiacot - Mit szólnak ehhez a befektetők?

Amerika megmentené a kötvénypiacot - Mit szólnak ehhez a befektetők?

Az amerikai pénzügyminisztérium beavatkozásának köszönhetően sikerült megfékezni a globális kötvénypiaci eladási hullámot, aminek hatására a hozamok csökkentek, a dollár gyengült, a részvénypiacok pedig emelkedtek. A szakértők szerint azonban a megnyugvás átmeneti lehet, mivel a strukturális problémák – köztük a 40 ezer milliárd dollárt meghaladó amerikai államadósság – továbbra is fennállnak. Csütörtökön a BÉT-en nem volt kereskedés, de a világ többi részen szokásos nyitvatartás mellett működtek a tőzsdék.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×