eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

A választás eredményének megsemmisítését követeli az ellenzék vezetője

A zimbabwei elnökválasztás eredményének megsemmisítését követelte Morgan Tsvangirai, az afrikai ország ellenzékének vezetője - aki Hollandia hararei nagykövetségére menekült - hétfőn a CNN amerikai hírtelevíziónak adott telefoninterjúban.

Az ellenzéki politikus szerint "közbe kell lépni annak érdekében, hogy semmissé nyilvánítsák a választásokat és új választásokat írjanak ki szabad és igazságos légkörben". Tsvangirai egyben követelte, hogy a nemzetek közössége, az Afrikai Unió vezetésével és az ENSZ támogatásával elérje, hogy tárgyalásos úton állapodjanak meg az átmenetről és biztosítsák annak konkrét megvalósulását.

Tsvangirai bejelentette: úgy döntöttek, hogy a zimbabwei ellenzék visszalép a választási versengésből, ugyanakkor mindent elkövetnek a választási eredmény megsemmisítéséért.

A politikus az interjúban nem volt hajlandó megerősíteni, hogy valóban a holland nagykövetségen tartózkodik-e. "Nem mondhatom meg, hogy hol vagyok, de nem ez a baj" - mondta.

Közben Jean-Maurice Ripert, Franciaország ENSZ-nagykövete felszólította a Biztonsági Tanácsot, hogy egyértelműen ítélje el a zimbabwei erőszakot és Robert Mugabe kormányát, amelyet az erőszakos cselekmények felelősének tekint. Ripert reményét fejezte ki, hogy még hétfőn sikerül olyan nyilatkozatot elfogadnia a BT-nek, amely az erőszak azonnali leállítását, a politikai foglyok szabadon bocsátását követeli és felszólítja Mugabe elnököt a szabad, demokratikus választások megtartására, továbbá a segélymunkások szabad mozgásának biztosítására.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×