eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Stumpf István: "Szűkíteni kell a multik kedvezményeit"

Erős, de nem szükségtelenül korlátozó államra van szükség, és erős társadalomra - így összegezhető a Figyelő TOP 200 konferencián felszólaló előadók véleménye. Emellett elhangzott, hogy az állam szabályozói szerepe megnőtt a válság miatt, de nem szabad túlszabályozni, mert az további problémákat okoz.

A legfontosabb egy erős társadalom léte - mondta Kiss Ulrich jezsuita lelkész a figyelő top 200 konferencián. A lelkész szerint ahhoz, hogy harmonikus legyen az együttműködés az állam, a piac és a társadalom között, tekintettel a piacra, a termelésre és a fogyasztásra, nem elég az erős állam, vagy az erős piac.

A Magyar Nemzeti Bank alelnöke előadásában azt hangsúlyozta, hogy a válságok után természetes reakció a rendcsinálás, de az államnak nem szabad most túlszabályoznia. Király Júlia azt mondta: semmiképpen nem kell megmenteni a devizahiteleseket, főleg nem az adófizetők pénzéből, mert ennek a megmentésnek komoly veszélye van, és bírálta a kilakoltatási moratóriumot is.

A jegybankár szerint ezzel a problémával meg kell tanulni együttélni, és idő kell, hogy az állomány nagysága csökkenjen, egyben szorgalmazta a pozitív adóslista létrehozását.

Fodor István, a Bölcsek Tanácsának tagja kiemelte: aktív, erős, centralizált államra van szükség, és határozottan szét kell választani a gazdasági és a politikai hatalmat.

Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója szerint a mostani válság oka, hogy mind a piac, mind pedig az állam elhanyagolta feladatait: a tőke a társadalmi felelősségét, az állam a szabályozást.

Stumpf István, alkotmánybíró a jelenlegi állami feladatok közé sorolta, hogy a multinacionális vállalatoknak járó kedvezményeket szűkíteni kellene. Stumpf István szerint tévedés azt hinni, hogy a tőkevonzó képesség egyenlő lenne a közteherviselés alóli kedvezményekkel.

Az alkotmánybíró kijelentette: a profitmaximalizálás miatt nem vonható felelősségre a tőke, de az államnak feladata, hogy a társadalom szükségleteit képviselje és a két érdek között egyensúlyt teremtsen.

A kormány részéről a nemzetgazdasági minisztérium államtitkára reagált. Cséfalvay Zoltán szerint hamis a multik kontra kisvállalkozások szembeállítás, mert, mindkettőre szükség van, sőt a kettő kapcsolatára van leginkább szükség.

Az állami szerepről szólva az államtitkár hangsúlyozta: az állam és piac közötti határ nem kőbe vésett, hanem változó, a határt több tényező mozgatja, pl. a technológia fejlettsége, vagy a társadalmi elvárások. Cséfalvay Zoltán kifejtette: a kormány nem számol megszorításokkal.

Az államtitkár az előttük álló feladatok közül kiemelte a versenyképesség erősítését, az adók csökkentését, a bürokrácia leépítését és a célzott ágazati fejlesztéseket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×