eur:
399.48
usd:
363.85
bux:
74175.47
2024. október 9. szerda Dénes

Oszkó: Szigorú és feszültséget okoz a jegybank tervezete

Csak részben tartja megfelelőnek a Magyar Nemzeti Bank által javasolt, a devizahitelezés korlátozásáról szóló tervezetet a pénzügyminiszter. Oszkó Péter a Magyar Televízió vasárnap esti műsorában úgy vélte, olyan szabályozást nem szabad elfogadni, amely teljes mértékben megfojtja a lakossági hitelezést.

A jövedelemarányos törlesztési korlátot vitatja a Pénzügyminisztérium, csakúgy, mint a bankárok többsége. Oszkó Péter azt mondta: túl szigorú a jegybank tervezete, ami igen sok feszültséget okozhat. A pénzügyminiszter szerint a jegybank felvetése jogos, de az időzítés nem a legideálisabb.

Oszkó Péter hangsúlyozta: a tervezetben felvetett korlátokat most teljesíti a piac, de azt nem tudni, hogy 2-3 év múlva milyen logikus hiteltörlesztési korlát képzelhető el, a szabályozás ugyanakkor a jövőre vonatkozik, amikorra a lakosságnak már lesz miből tartalékolnia és lakásvásárlásba fognia.

A pénzügyminiszter azt mondta: a cél az, hogy ne kapjon még egyszer ilyen súlyos pénzügyi fertőzést az ország, a jövőben ne legyen ilyen nagyarányú az eladósodottság. A javaslatot most vizsgálja a pénzügyi tárca, de az még kérdéses, hogy szabályozás, azaz kormányrendelet mikor lesz belőle.

A műsorban, a pénzügyminisztert megelőzően megszólalt a Magyar Nemzeti Bank alelnöke is. Király Júlia elmondta: 2003 óta sürgették a devizahitelezés szigorúbb szabályozását. Az Hozzátette: azért most nyújtották be a javaslatot, mert anticiklikusan szeretnének szabályozni.

A Magyar Bankszövetség elnökségi tagja, az FHB Bank vezérigazgatója azt mondta: a bankok egyetértenek az ingatlanérték/hitel arány limitálásával, a jövedelemarányos korlátozással azonban nem. Gyuris Dániel kifejtette: a jelenlegi lakossági hitelállomány 62 százaléka devizában áll fenn, és ennek egy részét újra kell tárgyalni, mert az ügyfél nem tudja teljesíteni a törlesztést, ez pedig új szerződést is jelent, ami egy jövedelemkorláttal valószínűleg nem lesz megoldható.

A Portfolio.hu kiszámolta, hogy egy minimálbéres háztartásban legfeljebb 3 millió forint hitelösszeghez jutna hozzá a család, ha a jegybank mostani tervezete lépne életbe. Az elemzés szerint háztartásonként legalább havi 400 ezer forint nettó bér kellene ahhoz, hogy 15 millió forint hitelösszeghez hozzájussanak, de ehhez 22 millió forintos fedezet kellene.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Mintegy négyezer kisboltot zártak be Magyarországon 2023 második félévében. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt mondta az InfoRádióban, hogy a diszkontüzletek akcióikkal elszipkázzák a vásárlókat a kisebb szakboltoktól, melyek üzemeltetői egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a magas bérleti díjak és a közterhek kigazdálkodása miatt. Neubauer Katalin arról is beszélt, hogy sok esetben annyira kevés marad az árrésből, hogy inkább a vállalkozók is úgy döntenek, alkalmazottként folytatják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Ma reggel Ázsiában többnyire negatív hangulatot figyelhetünk meg, a hongkongi Hang Seng index közel 6 százalékkal került lejjebb, miután a várakozásokkal ellentétben nem jelentett be újabb ösztönző intézkedéseket a kínai kormány. Ezt követően Európában is lefordultak a tőzsdék, noha meglepetésszerű pozitív adatok érkeztek reggel a német gazdaságból. Az amerikai részvénypiacon azonban már emelkedés bontakozott ki, miután az olaj árfolyama nagyobbat korrigált. Ma Magyarországon a Pénzügyminisztérium szeptemberi államháztartási egyenlegéről szóló jelentése került napvilágra, amely az ország fiskális politikájának és költségvetési helyzetének állapotát tükrözi. Külföldön pedig a délutáni amerikai külkereskedelmi mérleg adatokra figyeltek a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×