eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Huszáros kamatvágás Nagy-Britanniában

Az elemzői várakozásokkal ellentétben 150 bázisponttal 3 százalékra csökkentette irányadó rátáját a Bank of England monetáris tanácsa. A döntés hátterében az egyre erősebbé váló recessziós félelmek állnak. Az Európai Központi Bank fél százalékponttal 3,25 százalékra csökkentette irányadó rátáját, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumot.

A Bank of England kilenctagú monetáris tanácsa tavaly november óta öt lépésben összesen 275 bázisponttal csökkentette irányadó rátáját.

A legfrissebb makrogazdasági adatok a brit konjunktúra folyamatos gyengülését jelzik, és egyre többen tartanak egy hosszan tartó válságtól.

A válságforgatókönyvek sokfélesége miatt a piacon nem alakult ki konszenzusos álláspont a brit jegybank mostani döntésével kapcsolatban, de ilyen agresszív kamatcsökkentésre senki sem számított.

Mérséklés Frankfurtban, Zürichben és Prágában

Az Európai Központi Bank fél százalékponttal 3,25 százalékra csökkentette irányadó rátáját, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumot. A döntés megfelelt az elemzői várakozások többségének.

Közben az euróövezetben a tizenkét havi infláció az előzetes adatok szerint októberben 3,2 százalékra csökkent a szeptemberi 3,6 százalékról, miközben június-júliusban még 4 százalék volt.

A Svájci Nemzeti Bank 50 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, hogy ezzel véget vessen a nemzeti fizetőeszköz erősödésének, és lendületet adjon a gazdaságnak.

A cseh központi bank háromnegyed százalékponttal 2,75 százalékra csökkentette az alapkamatot. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.

Az izlandi jegybank a korábbi szinten, 18 százalékon tartotta irányadó kamatát.

Maradhat a magyar kamatszint

Az InfoRádió által megkérdezett elemző szerint a Magyarországon akár évvégéig is maradhat a viszonylag magas jegybanki alapkamat, annak ellenére, hogy a 11,5 százalékos mérték erőteljesen sújtja a vállalkozásokat.

Háda Bálint szerint a kamatcsökkentésnek még nincs itt az ideje, mivel az állampapír piac sem élénkült meg és a forint stabilizálásának is csak az elején járunk.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×