Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
Nyitókép: Unsplash

Elkészült a friss lista a legélhetetlenebb városokról, érdemes őket elkerülni

Az élmezőnyben több afrikai főváros is szerepel. A The Economist legújabb elemzése több mint harminc érték szerint rangsorolta a városok élhetetlenségét.

A világ tíz legnehezebben élhető városa közé négy afrikai főváros (Algír, Tripoli, Lagos és Harare) is bekerült a The Economist brit hetilap elemzőrészlege, az Economist Intelligence Unit (EIU) legfrissebb jelentése szerint – íra az Index.

A rangsort több mint 30 különböző mutató szerint állították össze, 5 fő szempont szerint vizsgálva a városokat, amik a stabilitás, az egészségügyi ellátás, a kultúra és a környezet, az oktatás, valamint az infrastruktúra. A jelentés célja az volt, hogy feltérképezze, mennyire alkalmasak ezek a városok a mindennapi életre az ott élők szempontjából.

  • A stabilitás értékelése során a szakértők figyelembe vették a bűnözés szintjét, a társadalmi nyugtalanságokat és a fegyveres konfliktusok veszélyét.
  • Az egészségügyi ellátás minősítésekor a köz- és magánegészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségét és színvonalát vizsgálták.
  • A kultúra és környezet kategóriájában olyan tényezők szerepeltek, mint az éghajlat, a szabadidős lehetőségek és a személyes szabadságjogok állapota.
  • Az oktatás minőségét az állami és magániskolák színvonala és hozzáférhetősége határozta meg.
  • Az infrastruktúrát a közlekedési hálózat, a lakhatási körülmények és a város globális kapcsolódási lehetőségei alapján pontozták.

Ezek az együttesen vizsgált szempontok adnak átfogó képet arról, mennyire élhető egy város.

Az afrikai városok esetében általános problémát jelent a gazdasági nehézségek jelenléte, a biztonság hiánya és a közszolgáltatások túlterheltsége.

Lagos és Port Harcourt Nigériában, valamint a zimbabwei főváros, Harare olyan gondokkal küzdenek, mint a túlzsúfoltság, az elavult és elégtelen infrastruktúra, valamint az alapvető szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés. Hararéban a helyzetet tovább súlyosbítja a hiperinfláció, amely még az új, 2024-ben bevezetett nemzeti fizetőeszköz, a ZiG megjelenése után sem csillapodott. Tripoliban, Líbiában a közelmúltban véres összecsapások zajlottak le különböző milíciák között, amelyek a város feletti befolyásért küzdenek.

Algéria fővárosa, Algír igen népszerű a magyar turisták körében, szintén szerepel a listán. Ennek az az oka, hogy a lakosság a polgári szabadságjogok jelentős korlátozását szenvedi el.

Ezen kívül a minőségi egészségügyi ellátás és az oktatás elérhetősége szinte minden afrikai országban komoly kihívást jelent.

A listát egyébként Venezuela fővárosa, Caracas vezeti, amit a háborúval sújtott Ukrajna fővárosa, Kijev, valamint a pápua új-guineai Port Moresby követ. A rangsor legalján a szíriai Damaszkusz szerepel, amelyet továbbra is súlyosan érint a polgárháborús helyzet.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.

Pusztító, ahogy a Temu meghódította a magyar piacot

A magyar e-kereskedelmi forgalom meghatározó szereplőjévé vált a kínai központú Temu, amely a belföldi rendelések tizedét tudhatja magáénak. A platform népszerűségét azonban jelentősen befolyásolhatják az Európai Unió tervezett vámszabályozási módosításai.
VIDEÓ
Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök első alkalommal ismertette azt a húszpontos békekeretet, amelyről Ukrajna és az Egyesült Államok tárgyal, és amely az Oroszországgal kötendő megállapodás alapjául szolgálhat. Az elnök mielőbbi tárgyalásokat sürgetett Donald Trumppal ezeknek az ügyeknek a rendezésére - írja a Reuters hírügynökség. Oroszország és Ukrajna átfogó megnemtámadási megállapodást köt, amelynek betartását űralapú, pilóta nélküli megfigyelőrendszer ellenőrzi. Az Egyesült Államok, a NATO és az európai országok a NATO ötödik cikkelyéhez hasonló, kölcsönös védelmi garanciákat vállalnának Ukrajna felé. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×