eur:
392.69
usd:
366.01
bux:
66453.28
2024. április 26. péntek Ervin

Köhögésre, megfázásra nem kell antibiotikum

Köhögésre, megfázásra és torokfájásra ne írjanak fel antibiotikumot - ezt javasolja a brit orvosoknak az egészségügyi miniszter. Az antibiotikumok túlzott használata miatt ugyanis több baktérium válik ellenállóvá.

Ideje, hogy véget vessenek a penicillin és az egyéb, gyakran felírt antibiotikumok felesleges használatának, ami évente 1,7 milliárd fontjába kerül az államnak - figyelmeztette a brit orvosokat Alan Johnson egészségügyi miniszter.

Az antibiotikumok túlzott használata nem csak drága, de olyan kórokozók is ellenállóvá váltak a kezeléseknek miatta, mint a MRSA - fűzte hozzá a miniszter.

A megfázásos, torokfájásos, köhögéssel járó megbetegedések jó részét vírusok okozzák, amelyek ellen nem is hatnak az antibiotikumok - folytatta Alan Johnson.

Az egészségügyi tárca vezetője szerint most, hogy hamarosan megindul a 270 millió fontos kampány a kórházi szuperfertőzések visszaszorításáért, rendkívül fontos megértetni az orvosokkal: ne írjanak fel reflexből antibiotikumot a pácienseiknek. Az ilyen kezelés ugyanis - amellett, hogy talán nem is hatásos - újabb fertőzéseknek teszi ki a betegeket.

Ellenállóbb kórokozók

Az antibiotikumok túlzott használata vezethetett a tuberkolózis kórokozója ellenállóbb fajtájának kialakulásához is. Az ilyen szerek ráadásul kiirtják a belekből az ott élő, természetes baktériumokat, és teret enged az olyanoknak, mint a Clostridium difficile, amely kórházi betegeknél akár halálos kimenetelű hasmenést is okozhat.

Az antibiotikumok, főleg, ha a páciens nem fejezi be a kúrát, lehetővé teszik, hogy a szervezetben elszaporodjanak a kórokozók, amelyek már mutáción estek át, így ellenállóvá váltak a hagyományos kezelésekkel szemben.

Ha az orvosok továbbra is folytatják a jelenlegi gyakorlatot, azaz továbbra is antibiotikumot írnak fel az első köhintés után, hamarosan nem lesz már hatékony kezelési mód, amit alkalmazhatnának. A gyógyszergyártók vonakodnak új szereket kifejleszteni, a kutatások ugyanis rendkívül költségesek.

A londoni Imperial College professzora, Mark Enright szerint még az általános bakteriális fertőzéseket sem kellene antibiotikumokkal kezelni, azok ugyanis maguktól is elmúlnak.

Az antibiotikum-hatóanyagok közül ma a penicillin-család egyik tagja, az amoxicillin a legkevésbé hatékony: egyre több kórokozó áll ellen neki. Ugyancsak csökkent a hatékonysága a mellkasi fertőzések kezelésére használt cefaclornak, és a húgyúti fertőzésekre felírt trimethoprimnak.

Címlapról ajánljuk
Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Tíz év óta először látogatott német államfő Törökországba, miután az elmúlt években a két ország közötti kapcsolatok meglehetősen hűvössé váltak. A látogatás sikere érdekében azonban Frank-Walter Steinmeier még a törökök nemzeti ételét, a Németországban is kedvelt kebabot is bevetette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Ugrik az OTP részvénye

Ugrik az OTP részvénye

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A magyar piacon az OTP-re figyelhetnek elsősorban a befektetők, ma tartja közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mond Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×