történelem
Látogathatóvá teszik a "te is, fiam, Brutus" helyszínét Rómában
Julius Caesar meggyilkolásának helyszíne igazi turistamágnes lesz.
Európa történelmének ritka ereklyéjére bukkantak kutatók
Európa legősibb, ismert területet ábrázoló térképét találhatták meg egy kőlapba vésve kutatók Franciaországban - írja a Bournemouth-i Egyetem honlapja.
Miért kell még mindig átállítanunk az órát?
2019-ben az EU-ban eldőlt, hogy le kell táborozni az eredeti téli vagy a jelenlegi életvitel mellett kényelmesebbnek tűnő nyári időszámítás mellett. Az állítgatástól – amely most vasárnap jön – idén még biztos nem búcsúzunk el.
Elhunyt a Zrínyi volt rektora
M. Szabó Miklós 78 éves volt.
Orbán Viktor történelmi ereklyét adott vissza Lengyelországnak - fotók
A lengyel-magyar barátság nevében kerül vissza a lengyelekhez II. Zsigmond Ágost lengyel király gyermekpáncélja - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Krakkóban.
Online album a Csepeli Szabadkikötő 90 évéről
A 260 oldalas kiadvány gazdag fotóanyaggal követi végig a Csepeli Szabadkikötő elmúlt 90 esztendejének történetét. A kötet szerzője Cseh Valentin történész.
Schmidt Mária: a nemzeti öntudat megélése olyan erős identitást ad, amit nem lehet felülírni
1989-1990 arról is szólt, hogy szerettünk volna visszatagozódni Európába, olyanok lenni pont, mint a nyugatiak, de mára büszkék vagyunk arra, amiben különbözünk tőlük – mondta új könyve kapcsán Schmidt Mária történész az InfoRádió Aréna című műsorában. A Terror Háza Múzeum főigazgatója beszélt a szabadság kivívásának lépéseiről, az elmúlt 30 évet meghatározó gazdasági kényszerpályákról és arról is, hogyan lépett az internacionalizmus helyébe a globalizmus ideológiája.
Létrehozzák a "történelmi szagtárat"
A hároméves projekt januárban induló első lépéseként olyan mesterséges intelligenciát akarnak kifejleszteni, amely segít a történeti szövegek hét nyelven történő áttekintésében.
Izgalmas I. világháborús adatbázis költözött az internetre
Kétszázezer elhunytat azonosítottak be egy korszakos vizsgálódás keretei között.
Böngészhetők a rendszerváltás mérföldkövei
A rendszerváltás legfontosabb eseményeit és meghatározó politikusait, közéleti személyiségeit mutatja be korabeli dokumentumokkal, fotókkal és videófelvételekkel illusztrálva a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum folyamatosan bővülő online adatbázisa.
Meglepő információk a Nyugati pályaudvarról
Az éppen 143 éves épület például nem az égtájról kapta a nevét…
Idén augusztus végén tartják az Emlékhelyek napját
A hagyományoktól eltérően idén augusztus 29-én rendezik meg az Emlékhelyek napját országszerte 60 nemzeti és történelmi emlékhely 70 helyszínének programjaival.
Varga Mihály: István király veszélyes helyzetben is a nemzet önállósága mellett döntött
Magyarország ezért nem tagozódott be a német fejedelemségek közé, hanem független államként jött létre - mondta a pénzügyminiszter csütörtökön Karcagon.
Kásler Miklós: az Árpád-házi dinasztia 4500 éves
Az archeogenetikai vizsgálatok alapján az Árpád-házi királyok dinasztiája a mai Afganisztán északi részén, az ókori Baktria területén alakult ki 4500 évvel ezelőtt - közölte az emberi erőforrások minisztere pénteken, Budapesten.
Történelemformáló vulkánkitörések
Gyorsíthatta a római köztársaság és a Ptolemaioszok egyiptomi uralmának bukását az alaszkai Okmok vulkán kitörése i. e. 43-ban egy új nemzetközi kutatás szerint. Ennek kapcsán Harangi Szabolcs vulkanológus, egyetemi tanár összeszedte, mely történelmi eseményeknél játszhatott szerepet egy vulkán kitörése.
Hihetetlen pázmányos legendák terjednek Benedek Tiborról
Felesége és közte pihent a vizsgák előtti éjszakákon a történelemkönyv, és "nemzeti érdekből" kapott engedélyt az egyszakos diplomázásra, pedig soha, semmilyen előjogot nem kért.
Így emlékezett az ország június 4-én a trianoni békeszerződés 100 éves évfordulójára - galéria
Magyarországon és világszerte is megemlékeztek a trianoni békediktátum 100 éves évfordulójáról.
Ablonczy Balázs: Trianon felfoghatatlan méretű katasztrófát jelentett
Nagyon sokszor nehéz elmagyarázni, hogy nekünk, magyaroknak Trianon miért komoly veszteség, és miért vagyunk olyan elkeseredett harcosai mindenféle kisebbségi jognak Európában – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Ablonczy Balázs történész. A Trianon 100 kutatócsoport vezetője beszélt a békediktátum egyoldalú előkészítéséről, a magyar békeküldöttség helyzetéről és arról is, reális forgatókönyv lett volna-e az aláírás megtagadása.
Kövér László: először vérrel, utána az ország kétharmadával fizettünk
Az Országgyűlés elnöke szerint a mostani évfordulón a trianoni döntést követő egy évszázad teljesítményére kell koncentrálni. Kövér László a Magyar Nemzetben szerdán megjelent interjúban arról is beszélt, hogy nem tartja őszintének a főpolgármester ezalkalomból tett kezdeményezését, s, hogy a magyar baloldal újra és újra rátámad a saját nemzetére.
Trianon után azért büntették a reformátusokat, mert magyarok - dokumentumfilm
Már megtekinthető a YouTube-on Ablonczy Bálint történelmi dokumentumfilmje. Az alkotót kérdeztük.