Infostart.hu
eur:
389.26
usd:
335.68
bux:
0
2026. március 4. szerda Kázmér
Az oktatás fejlesztéséért, a pedagógusok megbecsüléséért szervezett, a Diákok a tanárokért Facebook-csoport által jegyzett demonstráció résztvevői Budapesten a Szent István téren 2022. szeptember 2-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Szabó Zsuzsa: egy éve tiltakozunk, a pedagógusbéreket mégsem sikerült rendezni

Ma van a pedagógus sztrájkok kezdetének egyéves évfordulója, amit a szakszervezetek a szolidaritás napjának nyilvánítottak. A részletekről Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke beszélt az InfoRádióban.

"Születésnap van és most nem örömünkben ünnepelünk, hanem elkeseredettségünkben" – mondta a szakszervezeti vezető. Szabó Zsuzsa sajnálattal állapította meg, hogy még mindig nem született egyezség sem a béremelésről, sem pedig az oktatás problémáinak megoldásáról, pedig már egy éve szinte folyamatosan, minden nap történik valamilyen akció.

A PSZ elnöke elmondta, hogy kedden sok megmozdulás lesz, amelyekben az oktatás dolgozói, a szülők, a diákok, a civil szervezetek és más ágazatok szakszervezetei is kiállnak az oktatás ügye mellett. Mint mondta: lesz sztrájk, méghozzá úgy, hogy a tanárok bemennek ugyan az iskolába, de mégsem tanítanak. Ugyanakkor a diákok ülősztrájkkal mutatják meg azt, hogy elégedetlenek az oktatásirányítással. Lesz élőlánc, lesz a tudásmenetre visszautaló kis tudásmenet Csongrád megyében.

Szabó Zsuzsa a tiltakozások eddigi eredményeiről szólva azt emelte ki, hogy a demonstrációk révén mára az egész ország tudatában van a pedagógusok nehéz helyzetével és az oktatás bajaival. Ugyanakkor

a kormány kimondta és az Európai Bizottságnak le is írta, hogy sok pedagógus hiányzik a rendszerből, és a béreket záros határidőn belül rendezni kell,

különben összeomlik az oktatás, nem lesz, aki tanítson. Ezek mind-mind olyan fontos események, amelyek nélkülözhetetlenek abból a szempontból, hogy az oktatásban rend legyen – szögezte le a szakszervezeti vezető.

A PSZ elnöke beszélt azokról a tárgyalásokról is, amelyeket a múlt héten Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárral folytattak. Közölte: a megbeszéléseken nem történt előrelépés, az államtitkár csupán azt erősítette meg, hogy akkor lesz béremelés, ha az unió fizet. A szakszervezetek viszont azt tudakolták, hogy a kormány miért nem a magyar költségvetésből akarja finanszírozni a pedagógusok béremelését, de erre nem kaptak választ. Abban sem tudtak megállapodni, hogy mikor folytathatják a tárgyalásokat.

"Talán egy kicsit biztató az a mondata az államtitkárnak, hogy sűrű januárunk lesz. A tavaszi ülésszakra elő kell készíteni azokat a jogszabályokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a béremelés minél gyorsabban megvalósulhasson. Ez ad valamicske reményt" – mondta a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az iráni háború már 13 országra terjedt ki, és Kaiser Ferenc szerint nem látni, meddig eszkalálódik tovább

Az iráni háború már 13 országra terjedt ki, és Kaiser Ferenc szerint nem látni, meddig eszkalálódik tovább

Már legalább 13 országot érint a Közel-Keleten zajló fegyveres konfliktus a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint. Kaiser Ferenc az InfoRádióban azt mondta: a háború alapvetően Irán, Izrael és az Egyesült Államok között zajlik, de közvetetten részt vesz a konfliktusban több Iránhoz köthető „proxy”, vagyis helyettes is, mint a libanoni Hezbollah vagy a jemeni húszik. A szakértő hozzátette: a legnagyobb hatótávolságú iráni ballisztikus rakéták Romániát még elérik, de Magyarországot nem.

Hortay Olivér az Arénában: két módon is súlyosan roncsolódik most a világ olajellátása

A Hormuzi szoros kiesése a nemzetközi olajpiaci útvonalakból nagy érvágás, de legalább ennyire komoly probéma, hogy a megtámadott Irán válaszcsapásként a környező országok infrastruktúráját támadja – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hortay Olivér közgazdász, a Századvég Konjuktúrakutató Zrt energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Dubaj és Bejrút támadás alatt, Trump biztosítaná a Hormuzi-szorost, kiderült, mikor lesz új iráni vezető – Híreink az iráni háborúról percről percre szerdán

Dubaj és Bejrút támadás alatt, Trump biztosítaná a Hormuzi-szorost, kiderült, mikor lesz új iráni vezető – Híreink az iráni háborúról percről percre szerdán

Ötödik napja tart Izrael és az Egyesült Államok háborúja Irán ellen. A libanoni főváros, Bejrút közelében egy szállodát, az iráni Kom városában pedig a Szakértői Tanács épületét támadták meg, beszámolók szerint a halálesetek száma mindkét országban túllépte a 800-at. Teherán válaszcsapása számos amerikai érdekeltségű célpontot sújtott: az USA dubaji konzulátusa, egy szaúd-arábiai CIA-állomás és egy Katarban lévő amerikai támaszpont mind találatokat szenvedett el. Az iráni védelmi minisztérium szerint készen állnak az elhúzódó háborúra, mondván, a legjobb fegyvereiket még nem is használták. Közben kiderült: a jövő héten, Ali Hámenei temetése után választják Irán következő legfőbb vezetőjét. Donald Trump elrendelte, hogy az Egyesült Államok "biztosítást és garanciát" nyújtson a Perzsa-öbölben közlekedő hajók számára, azt javasolva, hogy "szükség esetén" az amerikai haditengerészet kísérje a tankereket a világgazdasági szempontból kulcsfontosságú, Irán által lezártnak nyilvánított Hormuzi-szoroson. Az Egyesült Arab Emírségek biztonságos légi folyosókat nyitott a vele szomszédos országok számára, a Közel-Keleten megbénult a közlekedés, miközben a világ országai evakuálni próbálják a régióban rekedt állampolgáraikat. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×