eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

"Újabb európai elutasítás Orbán Magyarországának" - külföldi lapvélemények

A Velencei Bizottság igazságügyi reformról szóló jelentéséről közölt tudósítást a Wall Street Journal (WSJ), a Le Figaro és a Die Presse.

A The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása a Velencei Bizottság hétfőn közzétett állásfoglalását ismertető beszámolójában kitért az Európai Bizottság által Magyarország ellen indított eljárásokra is, és ennek keretében utalt arra, hogy a bírói tevékenység felső korhatárát illetően Magyarország a jelek szerint "vonakodik bármilyen lépést is megtenni". A budapesti kormány közölte, hogy az erről szóló törvényt nem változtatja meg, és az ügyet nyugdíjkérdésként kezeli. Ez a korhatári kérdés akadályt jelent a Magyarország által kezdeményezett pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások megkezdése előtt - írta az amerikai lap.

Újabb európai elutasítás Orbán Magyarországának címmel számolt be a Le Figaro a Velencei Bizottság álláspontjáról. A konzervatív francia lap szerint a szervezet "elítélte a miniszterelnök reformjait, amelyek veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét". A lap brüsszeli tudósítója, Jean-Jacques Mevel szerint "a valaha megfogalmazott egyik legszigorúbb vélemény" rávilágít "a magyar törvény és az Európában bevett gyakorlat közti szakadékra", valamint "tovább mélyíti a távolságot Orbán Viktor hangzatos beszédeinek értelmezése és az európai partnerek erősödő bírálata között", amelynek kockázata az álláspontok megmerevedésében rejlik. "Nyolc évvel Magyarország uniós csatlakozása után Orbán Viktor ugyanolyan bírálatban részesül, mint Aljakszandr Lukasenka Fehéroroszországa" - vélte a lap.

Forrósodik a helyzet Magyarország számára - írta tudósításában a Die Presse című konzervatív osztrák napilap. Felidézte, hogy Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke a múlt héten egy interjúban azt mondta, az EU "néhány centiméterre áll" attól, hogy bekapcsolja az eljárásba az Európai Bíróságot. Az Európa Tanács szakértői jelentése "vélhetőleg nem hallgattatja el a szkeptikus brüsszeli hangokat. Éppen ellenkezőleg: a Velencei Bizottság éles kritikát gyakorol az igazságügyi reform felett" - fogalmazott a Die Presse.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×