eur:
400.09
usd:
362.14
bux:
73059.71
2024. október 3. csütörtök Helga

Paczolay: függetlenedniük kell a politika által jelölt alkotmánybíráknak

Az Alkotmánybíróság elnöke szerint a bíróválasztás a politika egyetlen lehetősége arra, hogy beleszóljon az alkotmánybíráskodás folyamatába. Paczolay Péter úgy véli: a fő kérdés az, hogy a politikai eljárással megválasztott bírák tudnak-e később függetlenedni.

Politikai folyamat része az alkotmánybírák jelölése. Ez az egyetlen terület, ahol a politika beavatkozhat az alkotmánybíráskodás folyamatába. A kérdés, hogy az politikai eljárással megválasztott alkotmánybírók, a testületbe kerülve miként tudnak függetlenné válni - közölte az Alkotmánybíróság elnöke.

Miután tárgyalt az amerikai Legfelsőbb Bíróság egyik tagjával, Paczolay Péter elmondta: Politikai kötődésektől függetlenül azt tapasztalható, hogy a bíróságra politikusként érkező bírák függetlenként dolgoznak tovább, mert a testület ezt garantálja. Erre Amerikában számos példa van - tette hozzá a jogász.

Paczolay szerint döntő kérdés, hogy az új magyar alkotmányos szerkezetben az Alkotmánybíróságnak és a tagjainak is megmarad-e a függetlensége.

A testületbe lépők helyzete, gondolkodása és viszonyítási alapja is megváltozik, hiszen elsősorban bírótársaikhoz kell alkalmazkodniuk, és nem a külső politikai elvárásokhoz - fejtette ki az Alkotmánybíróság elnöke.

Szintén kérdéses, hogy milyen szerepet szán az Alkotmánybíróságnak az új rendszerű alaptörvény. Hatásköri és eljárási változásokra mindenképpen szükség van - folytatta az elnök, aki beszámolt arról, hogy Amerikában évente tízezer ügy érkezik a Legfelsőbb Bírósághoz, ebből ötszázzal foglalkoznak, és csupán kilencvenben hoznak döntést.

Ez minden európai alkotmánybíró álma. De nálunk ritkán választhatja meg a testület az ügyeket alkotmányossági súlyuk szerint. Ez is oka a magyar bíróságok túlterheltségének - jegyezte meg Paczolay Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×