eur:
403.05
usd:
348.94
bux:
94322.87
2025. június 13. péntek Anett, Antal
Christmas tree, Christmas decorations and lights on the Victory Square (Ploshchad Pobedy) are seen in Kaliningrad, Russia on 14 December 2019  (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

Kalinyingrád – a veszélyes ütközési pont Moszkva és a NATO között

Nyugaton egyesek fenyegető lépésként fogadták, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök egy hónapja ellátogatott Oroszország balti-tengeri exklávéjába, Kalinyingrádba. Litvánia pedig nemrég kilátásba helyezte: „semlegesíti” a területet, ha Moszkva konfliktust provokál a NATO-val, amire megjött az orosz válasz is.

Oroszoszág jobban teszi, ha visszafogja magát a NATO-val szemben – mondta Linas Linkevičius, Litvánia svédországi nagykövete. Mint írta, „az után, hogy Svédországot integrálják a NATO-ba, a Balti-tenger belső NATO-tengerré változik. Ha Oroszország kihívást mer intézni a NATO-hoz, akkor először Kalinyingrádot semlegesítik.” Azt is hozzátette: Moszkva korábban hamisan állította, hogy körbeveszi a NATO, de ez „most kezd valósággá válni”.

Linkevičius erről kedden írt, egy nappal az után, hogy a magyar parlament is jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását.

Finnország felvétele és a svéd csatlakozási folyamat közepette Oroszország elkezdett készülni egy potenciális balti-tengeri háborúra. Például az orosz hadihajók Kalibr és Moszkit hajóelhárító rakétákkal gyakorolták a szimulált ellenséges célpontok megsemmisítését.

Putyin akkor még azt mondta: nem akar a NATO ellen harcba indulni

Az orosz elnök közölte, hogy Moszkvának „nincs oka, nincs sem geopolitikai, sem gazdasági, sem politikai, sem katonai érdeke” hogy harcba szálljon a NATO-országokkal.

„Nem kívánjuk elrontani a kapcsolatokat. A kapcsolatok fejlesztésében vagyunk érdekeltek. Nekünk nincs velük problémánk. Ők teremtenek mesterségesen velünk problémákat, mert nem akarnak olyan versenytársat, mint Oroszország" – fejtegette Putyin.

Ez azonban még azelőtt volt, hogy kilátásba helyezte „a civilizációt elpusztító atomháború” lehetőségét, ha NATO-katonákat vagy NATO-tagállamok katonáit küldenék Ukrajnába. Putyin csütörtökön már arról beszélt, hogy „olyan fegyvereink vannak, amelyek elérik az ő területüket”.

„Kalinyingrád orosz marad”

Putyin szóvivője a figyelmeztetésből azt szűrte le, hogy más országoknak fáj a foguk a kalinyingrádi területre, amely egykor Königsberg német várost ölelte körbe, korábban pedig lengyel neve is volt: Królewiec. Lengyelország tavaly visszaállította a város történelmi nevét a területre vezető útjelző táblákon, amit Moszkva provokációnak tart.

„Kalinyingrád oroszországi régió. A Baltikumban fekszik. És így is marad örökre”

– mondta Peszkov, aki szerint „a NATO szándéka, hogy kiterjessze határait”. A katonai szövetség tagállamai „erősítik ellenséges retorikájukat, katonai infrastruktúrát telepítenek egyre közelebb az orosz határhoz és ez elegendő alapot ad ahhoz, hogy további lépéseket tegyünk az ország biztonságáért”. Peszkov hozzátette: mindezek aggodalomra adnak okot.

Nem hallgatott az orosz külügyminisztérium beszólásairól ismert szóvivője, Marija Zaharova sem, aki szerdán „az információs háború részének” titulálta a svédországi litván nagykövet megjegyzését. Szerinte a követnek nincs jogosultsága hasonló nyilatkozatok megtételére.

A litvánoknak az oroszok felé tett korlátozó lépései részeként március 1-jétől megtiltják, hogy a Litvánia területén az Oroszországból Kalinyingrádba tartó vonatokról orosz utasok szálljanak le – még akkor is, ha európai uniós tartózkodási engedélyük van. Ezt a „csempészet elleni harccal, a nemzetközi szankciók betartásával és a közlekedésbiztonsági kockázatok csökkentésével” indokolták.

Címlapról ajánljuk
Izrael bombázza Iránt, ez már háború - ószövetségi hivatkozással

Izrael bombázza Iránt, ez már háború - ószövetségi hivatkozással

Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését. A támadó országban nemzeti szükségállapotot rendeltek el. A hadsereg közlése szerint Izrael napokig, akár hetekig elhúzódó háborúra készül Teheránnal és annak térségbeli segítőivel. Irán Izrael mellett az Amerikai Egyesült Államokat is felelősnek tartja, és közölte, hogy kemény választ ad a támadásra.

Orbán Viktor péntek reggel: Magyarország nem az az ország, amely térdre esik Ukrajna előtt

Orbán Viktor péntek reggel ismét interjút adott a Kossuth rádiónak. Szólt az ukrajnai háború magyarországi és európai következményeiről, a nemzetállami jogkörökről és a brüsszeli bürokrácia túlburjánzásáról is. Szerinte patrióta-nacionalista kormányok lesznek Európában Európában két-három éven belül, de ez nem rossz, hanem jó, "mi ezt akarjuk", még ha a nacionalizmust most csúnya szónak tartják is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.13. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×