eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Uniópárti tiltakozó sapkája a Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését (Brexit) ellenző tüntetésen London belvárosában 2018. december 11-én. Theresa May brit miniszterelnök az előző napon bejelentette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben a londoni alsóház nem szavaz a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodásról december 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Brexit: felsejlik a kompromisszum lehetősége

Kedden folytatódnak a brit-európai uniós tárgyalások a brexit-egyezmény olyan módosításáról, hogy azt a brit parlamenti képviselők is hajlandók legyenek elfogadni. Közben felmérések azt mutatják, hogy a britek immár meggyőző többséggel az Európai Unióban való maradásra szavaznának egy esetleges második népszavazáson.

Kommentátorok Stephen Barclay brit brexitügyi miniszter és a főügyész, Geoffrey Cox brüsszeli tárgyalásaiban látták a kompromisszum lehetőségét, amely elvezethet ahhoz, hogy a brit parlament végre elért jóváhagyásával Nagy-Britannia rendezett módon távozzon az Európai Unióból.

Cox jogértelmezése kulcsfontosságú lehet azoknak a brit képviselőknek, akiket végül az általa elfogadhatónak tartott garancia győzhet meg arról, hogy megszavazzák May miniszterelnök és Brüsszel kilépési egyezményét. Ezzel elkerülhető lesz a március 29-én fenyegető, kaotikus brexit okozta gazdasági és egyéb sokk.

A Brüsszel és London közötti patthelyzetet továbbra is az ír határgarancia kérdése, illetve az okozza, hogy meddig lenne az érvényben:

örökre vámunióba kényszerítené Nagy-Britanniát az EU-val vagy London egy idő után felmondhatná-e azt, ha nem sikerülne szabadkereskedelmi egyezményt kötnie az unióval?

A brit tárgyalók még mindig azt hangoztatják, hogy továbbra is konkrét lejárati időt akarnak kialkudni. A brit parlament március 12-én szavaz ismét a kilépési egyezmény elfogadásáról vagy elvetéséről. A May-kormány erőfeszítései, hogy mindenképp kiléptesse a szigetországot az EU-ból, közben úgy tűnik egyre jobban szembemennek a brit társadalom vágyaival.

A legfrissebb YouGov közvéleménykutatói felmérés szerint a britek látványosan „meggondolták magukat”. Immár 45 százalék támogatná az unióban maradást, szemben a kilépők 38 százalékos táborával, miközben 10 százalékra nőtt az ingadozók aránya. Egy másik felmérés szerint 48 százalék szerint rossz ötlet volt a kilépésről szóló szavazás és 40 százalék támogatja azt.

A 2016-os népszavazáson még a kilépők győztek kevesebb, mint 4 százalékos többséggel. A látványos fordulat egyik magyarázata az, hogy

a népszavazás óta eltelt közel három év alatt megváltozott a brit társadalom kor szerinti megoszlása.

Megnőtt ugyanis a maradáspárti és az elmúlt években szavazati jogot szerzett fiatalok száma – az akkori 16 évesek mára már 18 évesek lettek –, miközben a halálozások miatt fogyatkozik az inkább brexitre szavazó idősebb britek tábora.

A YouGov közvéleménykutató alapítója, Peter Kellner számításai szerint csak a demográfiai változások miatt a népszavazás óta naponta 1356-tal nőtt a maradáspártiak száma és március 29-re ez már 93 ezer extra unió-párti brit szavazót jelent majd. Az Independent nevű, EU-párti lap felmérése szerint pedig a brit szavazók 53 százaléka azt akarja, hogy tolják ki a brexit határidejét.

Mindezek ismeretében érthető, hogy a brexit-párti politikusok miért sietnének a kilépéssel

– a huzavona és a brexit esetleges késleltetése esélyt teremtene a maradáspártiaknak, hogy a küszöbre tegyék a lábukat, kikényszerítsék a második népszavazást és ott esetleg visszafordíthassák a 2016-os döntést, az unióban tartva Nagy-Britanniát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×