eur:
392.91
usd:
366.45
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

"Orbán az EU idegeit teszteli a Putyin-vizittel"

„Magyarország az EU idegrendszerét teszteli Vlagyimir Putyin budapesti útjával” – írja a Reuters. Közben a Gazprom által szállított gázra egyre nagyobb az igény a régióban.

Magyarország Oroszországhoz való közeledése aggodalommal tölt el más EU-tagállamokat – írja a Reuters.

A hírügynökség megemlíti a magyar gesztusok között az orosz és részben szovjet katonák előtt tisztelgő esztergomi emlékművet – bár arra nem tér ki, hogy az a városban, az I. világháborús hadifogságban meghalt néhányezer katonára is emlékezik.

Európában komoly az aggodalom amiatt, hogy Trump elnök támogatja Nagy-Britannia kilépését az Unióból és a Reuters szerint Putyin orosz elnök is az EU-ellenes pártok hangos támogatója. Orbán Viktor miniszterelnököt pedig a blokk „egyik leginkább euroszkeptikus vezetőjének” nevezi.

„Az EU-n belül Magyarország az orosz érdekek szószólója, Orbán részben követte a Kreml receptjeit: így például lesújtott a civilszervezetekre, amelyeket azzal vádol, hogy külföldi anyagi támogatással próbálják aláásni a politikai rendet” – teszi hozzá a hírügynökség.

A magyarok igazodása éles kontrasztban áll a többi EU-állam lépéseivel. Finnországban például annyira aggódnak az állítólagos orosz befolyás miatt, hogy ügynökségeket állítottak fel annak visszaszorítására. A cseh kormány pedig létrehozott egy szervet „az orosz hackerek által folytatott információs háború” elleni védelemre – írja még a Reuters.

Mindeközben a magyar kormányfő és az orosz elnök találkozójának egyik témája a gázimport lesz.

A szokatlan hideg miatt a várnál jobban csökkentek a magyar gáztartalékok, bár a kormány szerint az ellátás biztosított. A Gazprom vezetése pedig amiatt aggódik, hogy szerintük Ukrajnában, „abnormálisan alacsony” szintre estek a gáztartalékok. Így kérdéses, hogy az ország „kitart-e amellett, hogy megbízható tranzitországként biztosítsa az Európába indított orosz gáz” szállítását – mondta a Rosszijszkaja Gazeta című lapnak Alekszej Miller vezérigazgató.

Miller szerint megnőtt az európai kereslet az orosz gázra, és a Gazprom immár 34%-ban fedezi az európai igényeket. Leginkább Magyarország, Szerbia és Bulgária vásárol a korábbinál több földgázt Oroszországból – tette hozzá.

A New Europe – új Európa – nevű hírportálon Konsztantyin Szimonov, az orosz Nemzeti Energiabiztonsági Alap igazgatója viszont azt írta, hogy törvényi és technikai okok miatt jelenleg szinte már lehetetlen tovább növelni az Ukrajnán keresztül Európába szállított orosz gáz mennyiségét.

Ehhez meg kéne hosszabbítani a Kijevvel kötött, 3 év múlva lejáró tranzitszerződést, továbbá 10-12 milliárd dollárt kell befektetni az elöregedett ukrajnai gázvezetékrendszer felújítására. Utóbbival szemben jelentősen gyengült az ellenállás az amerikai elnökválasztás eredménye miatt – írja Szimonov.

Hozzáteszi azt is, a régióba Ukrajna megkerülésével is tudnak szállítani: sikerült megállapodni Szlovákiával, hogy hálózatát felhasználva az Északi Áramlat vezetéken érkező gázt tovább tudják küldeni Ausztriába, Magyarországra és Szerbiába.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

A 12,5 milliárd eurós kulcsrakész ár "továbbra is érvényben van" az orosz fővállalkozóval, de "ha a nyugat-európai atomerőmű építkezésekre nézek, akkor a tervezett költségeket még soha, sehol nem tudták tartani, ezért felelőtlenség lenne most többet mondanom" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Jákli Gergely. A Paks II. Zrt. vezérigazgatója utalt rá, hogy a paksihoz hasonlóan a legtöbb erőmű építés "ilyen kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak"; igaz hozzátette: "a Paks II. esetében nem kapkodnék, nem spekulálnék erre". Elárulta: "folyamatban van a kivitelezési szerződés egyes pontjainak a felülvizsgálata és módosítása", és konstruktívak a tárgyalások az oroszokkal, akárcsak az Európai Bizottsággal; munkaszervezési és egyéb tapasztalatok miatt pedig akár a kínaiak is megjelenhetnek a projekt körül. Azt vázolta: "rövid távon megoldódhat" az irányítástechnika körüli, a német kormány blokkolásából adódó helyzet, és leszögezte: se a projektet, se az orosz hitelszerződést nem szankcionálja semmi, illetve az orosz fővállalkozó is ki tudja fizetni a beszállítókat. Hangsúlyozta: a Paks I.-nél nem történt semmilyen elmozdulás a mellette kiásott új gödör miatt, és a megépített résfal csökkenti ennek a jövőbeli kockázatát. A Duna vízhozamával és a hűtővízzel kapcsolatos aggodalmakat műszakilag kezelhetőnek mondta, a Paks I. és Paks II. párhuzamos működésének brüsszeli engedélyezése kapcsán pedig bizakodását érzékeltette. Azt is rögzítette: "lesz első betonöntés év végéig", és a két új blokk "a 2030-as évek elején" már termelni fog. A minapi interjú során Paks II. gigantikus gödrében is jártunk, ahol óriási gépeket láttunk, a megörökített fényképeket ebben a különleges képgalériában mutatjuk be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×