eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

A kormányfőnek feltűnt, belpolitika is van Nagy-Britanniában

A brit politika középpontjában még mindig a Brexit problémái szerepelnek, de félévi kormányfői munka után Theresa May miniszterelnök úgy érezte, ideje ismertetni belpolitikai elképzeléseit is. Hétfői beszédében új utakat jelölt ki a brit társadalompolitika számára.

Theresa May brit miniszterelnök szakít jeles konzervatívpárti elődei, Margaret Thatcher és David Cameron hangzatos társadalomerősítő programjaival, s helyettük a "shared society" elvét hirdette meg, amit szabad fordításban "osztozó társadalom"-nak nevezhetünk. David Cameron a szociális feladatok ellátását igyekezett az államról a jótékonysági szervezetekre áthárítani. Theresa May azonban - konzervatív politikustól szokatlan módon - az állam társadalmi felelősségét hangsúlyozza, politikája a közösségek szorosabb összefogását célozza, állami támogatással.

Az "osztozó társadalom" máris mayizmusnak elnevezett filozófiája a mindennapok társadalmi igazságtalanságainak megoldását is az állam feladatává tenné. Nemcsak a legszegényebb rétegek felemeléséről van szó, a mayizmus értelmében elsőrendű feladat a középosztály erősítése is.

Theresa May szerint elvetendő a liberálisok elképzelése, miszerint csak azt kell biztosítani, hogy mindenki a maga erejéből érvényesülhessen. Ennél többre van szükség, mert sokan érzik úgy, hogy az állam negligálja őket.

A miniszterelnök gyakorlati lépéseket is bejelentett új politikája szellemében. Lakóházépítésre szabadítanak fel területeket, és támogatást nyújtanak a létszámemelésre kész cégeknek. Mivel beszéde a jótékonysági szervezetek bizottsági ülése alkalmából hangzott el, és Nagy-Britanniában ezeken a területeken komoly problémák mutatkoznak, megígérte, hogy szervezetten veszik fel a harcot egyrészt az öngyilkosságok pszichoterápiai megelőzése, másrészt az internetes szexuális zaklatás megszüntetése terén.

Végül azért a Brexitre is kitért Theresa May, hangsúlyozva, hogy foglalkozni kell azokkal, akik úgy érzik, hogy érveiket nem hallgatták meg kellően a Brexit népszavazás előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×