eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Rajan Shah gyógyszerész (b) egy oltásra váró pácienssel beszél a londoni Ealing negyed St. John-templomában kialakított oltóközpontban 2021. március 16-án. Nagy-Britanniában folytatják az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó koronavírus elleni oltóanyagának alkalmazását, miközben több európai ország felfüggesztette a szérum használatát, mert beadása után halálesetek fordultak elő.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

A britek megkezdik egy harmadik oltás kísérleteit

Hétféle oltóanyaggal vizsgálják, milyen hatása van annak, ha egy újabb emlékeztetőt kapnak a már beoltottak.

A Cov-Boost névre keresztelt kutatás az első olyan teszt a világon, amelyben azt vizsgálják, pontosan milyen hatással jár, ha egy harmadik adagot is kapnak az oltottak valamilyen vakcinából. A 19,3 millió fontból finanszírozott tesztet a Southamptoni Egyetemi Kórház fogja koordinálni, a résztvevőket 18 helyszínre toborozzák. Közel 2900, harminc év fölötti résztvevő verbuválása után júniusban tervezik beadni az első adagokat az önkénteseknek. Az első eredményekre szeptemberig kell valószínűleg várnunk, írja a Sky News.

Matt Hancock brit egészségügyminiszter arra biztatta azokat a briteket, akik már megkapták mindkét oltásukat, hogy jelentkezzenek ebbe a kísérletbe, ezzel segítsenek az ország és a világ legveszélyeztetettebb embereinek védelmében. Azt is elmondta, hogy az itt szerzett tapasztalatok segítenek majd a még 2021-ben elkezdeni tervezett brit oltási kampányban, melynek keretében a már oltottak immunitását szeretnék tovább növelni.

Variánsok ellen is védhetnek

Saul Faust professzor, a Southamptoni Nemzeti Egészségügyi Kutatóintézet klinikai kutatóintézetének igazgatója, a vizsgálat vezetője elmondta, hogy az emlékeztetővel kapcsolatban azt remélik, az eléggé megemeli az antitestszintet ahhoz, hogy a koronavírus eredeti és variáns törzsei ellen is védelmet nyújthasson.

"Azt reméljük, hogy az immunválasz elég magas lesz ahhoz, hogy az embereket megvédje az Egyesült Királyságban keringő összes törzs ellen, beleértve azt is, hogy a laboratóriumban az indiai, a dél-afrikai és a brit változat, valamint az eredeti törzs ellen is tesztelni fogjuk" - tette hozzá.

Ezeket a vakcinákat használják

A decemberben vagy januárban az AstraZeneca vagy a Pfizer vakcinájával oltottakat kérik arra, hogy jelentkezzenek a kísérletbe. A 75 év fölöttieket is biztatják, hogy vegyenek részt. Az emlékeztetőként beadott vakcinák a következők lesznek:

  • Pfizer
  • AstraZeneca,
  • Moderna
  • Novavax
  • Janssen
  • Valneva
  • CureVac.

Az oltásokat Southampton, London, Leicester, Bournemouth, Portsmouth, Wrexham, Bradford, Oxford, Glasgow, Leeds, Cambridge, Birmingham, Brighton, Stockport és Liverpool mellett Exeterben adják be.

Takarékoskodni is segíthet

A hétféle oltásból hármat fél adagban használva is megvizsgálnak, feltételezve, hogy második emlékeztetőként ennyi is megfelelő védelmet nyújt majd. Ez takarékos megoldás is lenne. A mellékhatásokra is kiterjed a vizsgálat. Az eredmények alapján tesznek majd javaslatot arra, hogyan szervezzék meg a brit harmadik oltások beadását, és mely vakcinákat használják ehhez.

Korábban már bejelentették, hogy a hetven év fölötti britek szeptemberben harmadik oltást kapnak annak érdekében,

hogy a variánsoktól megvédhessék őket.

Az egészségügyi dolgozók, a veszélyeztetettebbek és a a szociális szféra dolgozói szintén kapnak majd harmadik oltást tíz hónappal az első követően, írja az Independent.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×