eur:
392.38
usd:
365.65
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Bukaresti bányászjárás: volt miniszterelnököt is meggyanúsítottak

Többek között Petre Roman volt román miniszterelnököt és Gheorghe Dobre volt közlekedési minisztert is meggyanúsította a román legfőbb ügyészség az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében, amikor a Zsil-völgyi vájárok brutálisan bántalmazták a Ion Iliescu akkori elnök ellen tüntető ellenzékieket, diákokat.

A legfelső bíróság idén márciusban járult hozzá ahhoz, hogy az el nem évülő bűncselekmények - emberiesség elleni bűntettek és szándékos emberölés - esetében a legfőbb ügyészség újranyissa a korábban vádemelés nélkül lezárt bányászjárás aktáit.

Szerdán Ion Iliescu volt államelnököt, Virgil Magureanu volt hírszerző főnököt és Victor Atanasie Stanculescu volt védelmi minisztert is kihallgatták gyanúsítottként.

A legfőbb ügyészség csütörtökön közölte, hogy Petre Roman, Victor Atansie Stanculescu és Gelu Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes esetében Klaus Iohannis román elnöknek kell engedélyeznie a bűnvádi eljárás elindítását. Romániában ugyanis a miniszteri felelősséget szabályozó jogszabály szerint a jelenlegi és a volt kormánytagok esetében az ügyészségnek engedélyt kell kérnie az elnöktől a bűnvádi eljárás megindításához.

Az ügyészség emlékeztetett, hogy a jogszabály jóval 1990 után lépett hatályba, de ettől még a mostani eljárást kell tiszteletben tartaniuk, és ezért fordultak kérelemmel Iohannishoz.

A kihallgatott személyek közül Gheorghe Dobrénak akkor alacsonyabb beosztása volt, hiszen 1990-ben ő volt a Román Államvasutak krajovai kirendeltségének az igazgatója. Õt azért hallgatták ki, mert a Zsil-völgyi bányászok vonattal, az államvasutak által rendelkezésükre bocsátott szerelvényekkel utaztak Bukarestbe. Dobre csak jóval később, 2004 és 2005 között lett közlekedési miniszter a Calin Popescu Tariceanu liberális miniszterelnök vezette kormányban.

Csütörtökön a legfőbb ügyészségre beidézték Miron Cozma volt bányászvezért is, aki a román média szerint szintén gyanúsított. Õt korábban már elítélték, de az 1991-es és 1999-es bányászjárások miatt. Az 1990-ben történtek miatt még senkit nem vontak felelősségre.

Romániában 1990 májusában zajlott le a rendszerváltás utáni első demokratikus választás, amelyen elsöprő többséggel győzött Ion Iliescu. Ezt követően ellenzéki tüntetések robbantak ki a fővárosban, a belvárost több napig elfoglalták a tiltakozók, akik attól tartottak, hogy Iliescu nyugati demokrácia helyett reformkommunizmust akar Romániában.

A karhatalmi erők éppen a bányászok érkezése előtt egy nappal, június 13-án számolták fel erőszakkal a tüntetést. A vájárok mégis megjöttek, feldúlták az ellenzéki pártok székházát, és kegyetlenül bántalmaztak minden járókelőt, akikről feltételezték, hogy ellenzéki szimpatizánsok. Ezt követően Iliescu nyilvánosan megköszönte a bányászoknak a "hazafias, példás állampolgári cselekedetüket". Akciójuknak négy halálos áldozata és mintegy ezer sebesültje volt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Mire számíthatunk a tőzsdéken?

Mire számíthatunk a tőzsdéken?

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×