eur:
399.32
usd:
363.9
bux:
74175.47
2024. október 9. szerda Dénes

A NAÜ komolyan veszi a Szíria elleni amerikai vádakat

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) komolyan veszi, és tüzetesen kivizsgálja az amerikai hírszerzésnek azt az állítását, amely szerint Szíria Észak-Korea segítségével épített atomreaktort - közölte pénteken Mohammed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója.

Közleményében egyúttal közvetve bírálta az Egyesült Államokat amiatt, hogy visszatartotta a rendelkezésére álló információkat, és nem megfelelő időben tájékoztatta a nukleáris energia békés és biztonságos felhasználásáért felelős ENSZ-szervet.

Ugyancsak elmarasztalta Izraelt, mert megítélése szerint azzal, hogy hét hónappal ezelőtt "egyoldalúan" támadást intézett a szíriai létesítmény ellen, aláásta az atomfegyverek elterjedésének megakadályozását célzó nemzetközi egyezmény központi elemét képező ellenőrzési és ténymegállapító eljárást.

A washingtoni Fehér Ház csütörtökön közölte először nyilvánosan, hogy tudott arról: az izraeli légierő az atomreaktort vette célba, amikor tavaly szeptemberben támadást indított szíriai területen. Hét hónapi hallgatását megtörve az amerikai kormányzat azt állította, hogy "különböző információi" alapján a reaktor nem békés célokat szolgált, és építéséhez Észak-Korea segítséget nyújtott.

A bécsi székhelyű NAÜ vezetőjét csütörtökön tájékoztatta első ízben az Egyesült Államok, John Rood, a fegyverzetellenőrzés témaköréért felelős államtitkár beszélt vele telefonon. Úgy tudni, hogy az osztrák fővárosban tartózkodik egy amerikai hírszerzési küldöttség, amely azt a feladatot kapta, hogy megossza az amerikai értesüléseket a szakosított ENSZ-szerv illetékeseivel.

A pénteken kiadott közlemény megszövegezése alapján Baradeit őszintén felháborította, hogy ilyen hosszú ideig hagyták az általa irányított testületet a "sötétben tapogatózni".

Leszögezte, hogy a NAÜ kellő komolysággal veszi az ügyet, és alaposan ki fogja vizsgálni, vajon helytállóak-e az amerikai információk. Kiemelte, hogy a kapott tájékoztatás szerint a reaktor még nem volt üzemképes állapotban, és nukleáris anyagot sem helyeztek el benne.

Egyidejűleg bírálattal illette Damaszkuszt is, mert a NAÜ-vel kötött megállapodása értelmében kötelessége lett volna, hogy előre tájékoztassa az energiaügynökséget a nukleáris létesítménnyel kapcsolatos tervéről, illetve az építési munkálatokról.

Címlapról ajánljuk
Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Mintegy négyezer kisboltot zártak be Magyarországon 2023 második félévében. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt mondta az InfoRádióban, hogy a diszkontüzletek akcióikkal elszipkázzák a vásárlókat a kisebb szakboltoktól, melyek üzemeltetői egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a magas bérleti díjak és a közterhek kigazdálkodása miatt. Neubauer Katalin arról is beszélt, hogy sok esetben annyira kevés marad az árrésből, hogy inkább a vállalkozók is úgy döntenek, alkalmazottként folytatják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Ma reggel Ázsiában többnyire negatív hangulatot figyelhetünk meg, a hongkongi Hang Seng index közel 6 százalékkal került lejjebb, miután a várakozásokkal ellentétben nem jelentett be újabb ösztönző intézkedéseket a kínai kormány. Ezt követően Európában is lefordultak a tőzsdék, noha meglepetésszerű pozitív adatok érkeztek reggel a német gazdaságból. Az amerikai részvénypiacon azonban már emelkedés bontakozott ki, miután az olaj árfolyama nagyobbat korrigált. Ma Magyarországon a Pénzügyminisztérium szeptemberi államháztartási egyenlegéről szóló jelentése került napvilágra, amely az ország fiskális politikájának és költségvetési helyzetének állapotát tükrözi. Külföldön pedig a délutáni amerikai külkereskedelmi mérleg adatokra figyeltek a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×