eur:
399.48
usd:
363.85
bux:
74175.47
2024. október 9. szerda Dénes

Újabb lehallgatási botrány tört ki

Újabb lehallgatási botrány tört ki Németországban, miközben a parlament azt vizsgálja, miért hallgatta le a szövetségi hírszerzés a Der Spiegel című hetilap újságírónőjét.

A ZDF közszolgálati televízió volt afganisztáni tudósítója azt állítja, hogy a német hírszerzés 2007-ben lehallgatta telefonjait. Ulrich Tilgner hozzátette: ezt a kabuli német nagykövetség egyik diplomatája közölte vele, az indok megnevezése nélkül.

A ZDF korábbi munkatársa szerint a német titkosszolgálat - feltehetőleg a szövetségi hírszerzés (BND) - azokat a telefonbeszélgetéseket hallgatta le, amelyeket tavaly júliusban Afganisztánban elrabolt német mérnökkel, Rudolf Blechschmidttel folytatott.

Múlt hét végén arra derült fény, hogy a szövetségi hírszerzés 2006-ban hónapokon keresztül megfigyelte a Der Spiegel Afganisztánnal foglalkozó újságírónőjének egy magas rangú kabuli kormányzati politikussal váltott internetes üzeneteit.

A történteket a BND is elismerte, majd Ernst Uhrlau, a hírszerzés elnöke levélben kért bocsánatot a tekintélyes hamburgi hírmagazintól. Az indítékról nem közöltek semmit, de az ügy - amely az elmúlt években nem az első ilyen jellegű botrány volt - felettébb kellemetlen helyzetbe hozta a hírszerzést.

A Bundestag ellenőrző bizottsága - amely a titkosszolgálatokat is felügyeli - szerdán megkezdte a megfigyelési botrány kivizsgálását, az ülésre megidézték a BND elnökét is. Ernst Uhrlau korábban azt állította, hogy annak idején nem tudott a "Spiegel-ügyről".

A ZDF volt tudósítójának állításáról egyelőre nem foglalt állást sem a hírszerzés, sem a titkosszolgálat.

Az újabb botrány nyomán Hans-Peter Uhl, a konzervatív uniópártok belpolitikai szóvivője azt hangoztatta, hogy a szövetségi hírszerzés (BND) iránt megrendült a bizalom, és közvetve a szövetségi hírszerzés vezetőjének lemondását sürgette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Mintegy négyezer kisboltot zártak be Magyarországon 2023 második félévében. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt mondta az InfoRádióban, hogy a diszkontüzletek akcióikkal elszipkázzák a vásárlókat a kisebb szakboltoktól, melyek üzemeltetői egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a magas bérleti díjak és a közterhek kigazdálkodása miatt. Neubauer Katalin arról is beszélt, hogy sok esetben annyira kevés marad az árrésből, hogy inkább a vállalkozók is úgy döntenek, alkalmazottként folytatják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Ma reggel Ázsiában többnyire negatív hangulatot figyelhetünk meg, a hongkongi Hang Seng index közel 6 százalékkal került lejjebb, miután a várakozásokkal ellentétben nem jelentett be újabb ösztönző intézkedéseket a kínai kormány. Ezt követően Európában is lefordultak a tőzsdék, noha meglepetésszerű pozitív adatok érkeztek reggel a német gazdaságból. Az amerikai részvénypiacon azonban már emelkedés bontakozott ki, miután az olaj árfolyama nagyobbat korrigált. Ma Magyarországon a Pénzügyminisztérium szeptemberi államháztartási egyenlegéről szóló jelentése került napvilágra, amely az ország fiskális politikájának és költségvetési helyzetének állapotát tükrözi. Külföldön pedig a délutáni amerikai külkereskedelmi mérleg adatokra figyeltek a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×