eur:
399.48
usd:
363.85
bux:
74175.47
2024. október 9. szerda Dénes

A vártnál nagyobb az orosz gazdaság visszaesése

Az orosz gazdaság idei visszaesése várhatóan felülmúlja a legborúlátóbb előrejelzéseket is, és éves szinten elérheti a 8,5 százalékot - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz államfő. Beismerte, hogy a gazdaság sokkal súlyosabb hatással volt az orosz gazdaságra, mint azt a szakértők jósolták, de a legrosszabbat sikerült elkerülni.

Medvegyev Kirill Klejmjonovval, az orosz központi televízió tájékoztató műsorainak igazgatójával folytatott beszélgetését vasárnap este közvetíti az adó, de vasárnap délelőtt már közreadott belőle részleteket.

Medvegyev úgy vélte, égetően szükséges az orosz gazdaság korszerűsítése, s 10-15 év alatt meg is valósítható. Kérdésre kifejtette: a modernizálás előrehaladásáról akkor lehet majd beszélni, ha az állami bevételek jelentős része, legalább 30-40 százaléka nem az energiahordozók exportjából származik majd.

Rámutatott, hogy a gazdaság mellett a szociális és politikai életet is fejleszteni, korszerűsíteni kell.

Hangsúlyozta: a költségvetés idei és jövő évre tervezett hiánya nem drámai, de 2011-re újra mentesnek kell lennie a hiánytól.

Az inflációról szólva elmondta, hogy az a válság előtt igen magas volt, s noha harcoltak ellene, nem sikerült eléggé visszaszorítani. Mostanra viszont az infláció lelassult - ami természetesen részben összefügg a pénz mennyiségének és a termelésnek a csökkenésével is. Úgy vélte, az inflációt 5-7 százalékra kell csökkenteni.

Súlyos problémának és a vezető szervek előtt álló kihívásnak minősítette a munkanélküliséget. Ez a júliusi 8,3 százalékról augusztusban 7,8 százalékra esett vissza, első sorban a munkaerő-igény szezonális növekedésének köszönhetően. Az orosz Statisztikai Hivatal szerint a munkanélküliek száma mintegy 6 millió.

Az elnök helyesnek minősítette a válság kezdetén a bankszektornak nyújtott közvetlen állami támogatást, s úgy vélte, az akkor megingó bankrendszer ennek köszönhetően nem omlott össze, s mostanra már magához tért. Ugyancsak helyeslően nyilatkozott a rubel meggyengüléséről, amelyet szükséges lépésnek nevezett.

Végül Medvegyev hangsúlyozta: mindettől függetlenül az orosz költségvetés szociális lesz a válságos és a válság utáni időkben is, és támogatást ígért a válságot különösen megsínylő úgynevezett monovárosoknak, amelyekben a lakosság megélhetését egyetlen nagy ipari üzem biztosítja.

Címlapról ajánljuk
Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Sorra zárnak be az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő hazai kisboltok, és nincs kiút

Mintegy négyezer kisboltot zártak be Magyarországon 2023 második félévében. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt mondta az InfoRádióban, hogy a diszkontüzletek akcióikkal elszipkázzák a vásárlókat a kisebb szakboltoktól, melyek üzemeltetői egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a magas bérleti díjak és a közterhek kigazdálkodása miatt. Neubauer Katalin arról is beszélt, hogy sok esetben annyira kevés marad az árrésből, hogy inkább a vállalkozók is úgy döntenek, alkalmazottként folytatják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Kapaszkodnak az amerikai tőzsdék

Ma reggel Ázsiában többnyire negatív hangulatot figyelhetünk meg, a hongkongi Hang Seng index közel 6 százalékkal került lejjebb, miután a várakozásokkal ellentétben nem jelentett be újabb ösztönző intézkedéseket a kínai kormány. Ezt követően Európában is lefordultak a tőzsdék, noha meglepetésszerű pozitív adatok érkeztek reggel a német gazdaságból. Az amerikai részvénypiacon azonban már emelkedés bontakozott ki, miután az olaj árfolyama nagyobbat korrigált. Ma Magyarországon a Pénzügyminisztérium szeptemberi államháztartási egyenlegéről szóló jelentése került napvilágra, amely az ország fiskális politikájának és költségvetési helyzetének állapotát tükrözi. Külföldön pedig a délutáni amerikai külkereskedelmi mérleg adatokra figyeltek a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×