Infostart.hu
eur:
354.33
usd:
310.8
bux:
138725.28
2026. június 23. kedd Zoltán

Doktor Végzet: Ha egy ország bedől, bajba kerül egész Kelet-Európa

Ha akár egyetlen közép-kelet-európai ország bajba kerül, az tetézheti a bajokat a régió többi államában - írja legújabb régiós elemzésében Nouriel Roubini közgazdász. A Doktor Végzetnek is nevezett, a hitelválságot megjósoló szakértő szerint egy elmélyülő kelet-európai válságnak globális hatásai lesznek.

Egyesek dominó-effektusnak, mások lavinának mondják, a lényeg, hogy egyre több közgazdász ismétli: a Kelet-Európában kockázatos hitelekkel jelenlévő nyugati bankok újabb csapást mérhetnek a hitelkrízis mielőbbi elmúlásáért imádkozó pénzvilágra.

Egyikük, a Doktor Végzetként emlegetett Nouriel Roubini az úgynevezett "közös hitelező" problémájára hívja fel a figyelmet legutóbbi jelentésében. A közös hitelező egy olyan nyugati bank, amely több közép- és kelet-európai országban is jelen van. A régió csak annyira erős, amennyire a leggyengébb láncszem, azaz, ha az egyik régiós országban bajba kerül az adott bank, az olyan vihart kavar, hogy magával rántja a többi államot is. Így még a hitelekhez képest egészséges megtakarítási mutatóval rendelkező Csehország is veszélyben van - magyarázza.

Az egyik veszélyforrás a masszív gazdasági visszaesés előtt álló Lettország, amely eddig az euróhoz kötötte valutája árfolyamát, de amelynek a valutaalap 7,5 milliárd dolláros mentőcsomagja ellenére meg kell fontolnia a leértékelést - ez pedig pusztító hatással lehet a régióban jelenlévő nyugati bankok számára.

Eldől-e?

A közgazdász megismétli a többször hallott adatokat: Ausztria a GDP-je 70 százalékáig, míg Svédország és Belgium 20-25 százalékáig adott hiteleket a térségben jelenlévő bankjain keresztül. Baj esetén az anyabankok vagy potom áron megszabadulnak fiókjaiktól, vagy elsétálnak - idézi egyesek félelmeit Roubini.

Mindeközben a politikai vezetők lehetőségei szűkösek: a költségvetés rendbetételére megszorításokat kell alkalmazniuk például Magyarországon, Romániában, Ukrajnában és a Baltikumban. Lengyelország vezetőinek kezét megköti, hogy csatlakozni akarnak az ERM II-höz, az eurózóna előszobájának nevezett átváltási mechanizmushoz, míg Magyarországot a forint gyengülése miatt a bedőlés fenyegetné, ha lazítana a pénzpolitikán.

Roubini szerint a 90-es évek klasszikus ázsiai válságára emlékeztet az, ami Kelet-Európában formálódik. Idézi a Nemzetközi Pénzügyi Intézet becslését, amely szerint 2008-hoz képest közel 90 százalékkal esett vissza a régióba érkező nyugati magántőke.

Roubini azzal sem növeli a rá figyelő régiós vezetők jókedvét, hogy megállapítja: a térség országai "súlyos destabilizációra és társadalmi elégedetlenségre számíthatnak". Ennek oka a növekvő munkanélküliség, és az, hogy ottani kormányoknak a költségvetési helyzete miatt kevés a lehetőségük a nyugati típusú gazdaságélénkítő csomagok bevezetésére.

Az adóemelések, a fizetéscsökkentések és a kiadásvisszafogás mélységesen népszerűtlen lesz, a helyzet pedig a populista politikai erőknek kedvez, ami gátat vethet a gazdasági válság hatásai elleni fellépésnek. A nyugati protekcionista lépések és a keletiek kiábrándulása miatt pedig növekedhet a szakadék Kelet- és Nyugat-Európa között - írja Nouriel Roubini.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A képviselők döntöttek a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról is. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Tisza-kormány: megszűnik a közmédia, ahogy eddig ismertük, és a védett üzemanyagárat is eltörölték

Tisza-kormány: megszűnik a közmédia, ahogy eddig ismertük, és a védett üzemanyagárat is eltörölték

Kedden Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban rendezi meg Magyar Péter miniszterelnök a Visegrádi Négyek újraindított csúcstalálkozóját, ahol a lengyel, a cseh és a szlovák kormányfőt fogadja. A bejelentett ülésezési rend szerint folytatódik az Országgyűlés plenáris ülése is, amelynek napirendjén szerepelhet a referencia-kamatstop, a politikai hirdetések szabályozása és a közmédiára vonatkozó szabályok módosítása. A háttérben ott a hétfőn meghirdetett Tisztítótűz-művelet: társadalmi egyeztetésen a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló tervezet, és a 17. alaptörvény-módosítás is. Percről percre tudósítunk a fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×