Infostart.hu
eur:
378.84
usd:
319.16
bux:
127645.94
2026. február 13. péntek Ella, Linda

Szijjártó: Dél-Korea segíthet a magyar autóipar növekedésében

A dél-koreai vállalatok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy tovább növekedjen a magyar autóipar - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Szöulban magyar újságíróknak, miután tárgyalt Jun Bjung Sze dél-koreai külügyminiszterrel.

Szijjártó Péter - aki az Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegáció tagjaként látogatott az ázsiai országba - a magyar-dél-koreai gazdasági együttműködésről szólva kifejtette: a két ország céljai egybevágnak, hiszen a szöuli kormány gazdaságfejlesztési terve alapján a közepes méretű koreai vállalkozások külföldi beruházásait nagy mértékben próbálják ösztönözni.

"Nekünk pedig az az érdekünk, hogy ezek a vállalatok minél nagyobb számban Magyarországra jöjjenek", hiszen ezek csúcstechnológiát képviselnek mind az autóiparban, mind az elektronikában - mondta a miniszter. Hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy ezek a beszállító vállalatok Magyarországot válasszák befektetésük helyszínéül, hiszen Magyarország az "autóipar európai zászlóshajója". Annak érdekében pedig - folytatta -, hogy a magyar autóipar tovább növekedhessen, arra van szükség, hogy a beszállítói bázis kiszélesedjen. Szerinte a koreai közepes méretű vállalatok kifejezetten hasznosak ebből a szempontból. Jelezte, több beruházásról is folyamatosak a tárgyalások.

A miniszter arról is beszámolt, hogy a dél-koreaiak fontosnak tartják az együttműködést a visegrádi négyekkel (V4), így "a Közép-Európa és Korea közötti együttműködésnek a jövőben is komoly szerepet fogunk szánni". Elmondta, közös terv, hogy a közeljövőben a V4-ek és Dél-Korea egy miniszterelnöki, elnöki csúcstalálkozót rendezzen.

Szijjártó Péter közölte, szöuli találkozóján emellett szóba került az ukrán válság, a dél-koreai kormány is folyamatosan figyelemmel kíséri az Ukrajnában zajló eseményeket. A megbeszélésen egyetértettek abban, most az a legfontosabb, hogy a lehető leggyorsabban tárgyalásos megoldást találjanak az ukrajnai konfliktusra - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Kifejtette: Koreának is az az érdeke, hogy az Oroszországgal való gazdasági együttműködés "újra a régi formájába kerüljön", Magyarországnak pedig az az érdeke, hogy ne legyen háború a szomszédságában, ezért "mi kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett".

Szijjártó Péter néhány héttel ezelőtt is tárgyalt dél-koreai kollégájával. Októberi milánói találkozójukon - a Külgazdasági és Külügyminisztérium akkori tájékoztatása szerint - is elhangzott, hogy a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok gyors növekedésnek indultak, a magyar export tavaly kis híján elérte a 300 millió dollárt, a magyar export pedig idén júliusig újabb 23 százalékkal bővült, ami elsősorban az autóipari kivitel növekedésének köszönhető.

A magyar Nemzeti Befektetési Ügynökség adatai szerint a gépek és gépi berendezések a leginkább meghatározóak a Magyarország és Dél-Korea közötti kétoldalú áruforgalomban. További jelentős árufőcsoportok a magyar exportban a feldolgozott termékek, valamint a nyersanyagok.

Címlapról ajánljuk
Hankó Balázs: 850 milliárd forintot fordítunk kulturális fejlesztésekre

Hankó Balázs: 850 milliárd forintot fordítunk kulturális fejlesztésekre

Korántsem került le az Iparművészeti Múzeum épületének felújítása a napirendről – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt a Közlekedési Múzeum, a Természettudományi Múzeum és a Mezőgazdasági Múzeum jövőjéről, a költözésekről is.

Mi okozta a tüzet? Egy szobában robbanás volt, büntetőeljárás indul Budakeszin

Az elsődleges vizsgálatok szerint valószínűleg az egyik szobában történt robbanás okozhatta a több halottat és rengeteg sérültet követelő, Budakeszin péntekre virradóra történt háztüzet – közölte a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője pénteken, a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján. Egy ember elhunyt a kórházban, így már négyre nőtt a halálos áldozatok száma. A sérülteké 26.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Választások és kamatvágás: erre figyel most a forint

Választások és kamatvágás: erre figyel most a forint

Ez a hét inkább a gyengülésről szólt a forint számára: míg az árfolyam hétfőn még csúcsokat döntött, a később beérkező adatok alaposan átrendezték a kamatvágási várakozásokat, ami a jegyzés korrekcióját hozta. A mai nap fog eldőlni, hogy fordít-e a forint, vagy marad a hét sztorija a korrekció. Eddig nem sok nyomát láthattuk az irányváltásnak, a vártnál alacsonyabb áremelkedést mutató USA-ból érkező adat hatása miatti erősödést nagyon gyorsan maga mögött hagyta a hazai fizetőeszköz. Mindeközben a forint árfolyamát a háttérben már az áprilisi választás kimenetelére való spekuláció is mozgatja az elemzők szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×