eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Engineer hand using tablet with machine real time monitoring system software. Automation robot arm machine in smart factory automotive industrial Industry 4th iot , digital manufacturing operation.
Nyitókép: Zapp2Photo/Getty Images

Újabb pofon a német autógyártóknak: már világelső Kína

Az első negyedévben Kína már megelőzte az auexportban Japánt és Németországot is a globális piacon. És ez még csak a kezdet.

Immár nem újdonság, hogy válságban a német autópiac: sok az autó és kevés a vevő. A leghíresebb gyártók most a legkülönbözőbb trükkökkel igyekeznek a vásárlókat visszacsábítani. A feladat nem könnyű, mert a legtekintélyesebb európai gyártók újabb kihívás előtt állnak. A legfrissebb adatok szerint ugyanis a kínai autók immár komoly vetélytársak az európai, illetve a világpiacon.

A müncheni székhelyű AlixPartners GmbH vállalati tanácsadó cég szerint a kínai gyártók idén első ízben az export terén világbajnokok lesznek. A cég becslését az első negyedév már megerősítette,

Kína ugyanis 1,07 millió gépkocsit exportált, megelőzve az eddigi listavezető Japánt, valamint Németországot is.

Ugyanebben az időszakban Japán 954 ezer, míg Németország 840 ezer autót exportált, a negyedik helyen álló Dél-Korea pedig 750 ezret.

Kína egyidejűleg gyártói helyszín, értékesítési piac és exportőr. "Ennek alapján pedig a legjobb úton halad afelé, hogy autóipari szuperhatalommá váljon" – hangsúlyozta a cég ágazati szakértője.

Az AlixPartners előrejelzése szerint idén mintegy 20,5 millió gépkocsit értékesíthetnek, és ezeknek több minta fele, 10,5 millió Kínából származhat. A kínai gyártók az elektromos autóknál is megvetették a lábukat a világpiacon, Ennek következménye, hogy az európai autógyártók ezen a téren is egyre nagyobb nyomás alá kerülnek a hazai piacokon.

A tanulmány szerint a globális autópiac ismét erősödik ugyan, de a vártnál jóval lassabb ütemben. A hajtóerőt az Egyesült Államok jelenti. Az értékesítési adatok Európában hosszabb távon is több mint 15 százalékkal maradnak el a koronavírus-járvány előtti értékektől – tűnt ki a Der Spiegel által ismertetett előrejelzésből.

A cég szakértői utaltak arra is, hogy elmúltak azok az idők, amikor világhírű német autógyártók még rekordméretű nyereségre tehettek szert. A renyhe világpiacon, amelyen ugyanakkor egyre erőteljesebb a verseny, növekszik a nyomás a nyereség érdekében.

Az elektromos autók értékesítése terén sem lehet gyors emelkedéssel számolni, a szakértők szerint ugyanis az elkövetkező három-öt évben az akkumulátorköltségek lassan csökkennek. A kínai autók iránti kereslet miatt növekedtek a nyersanyagköltségek is, és aligha térnek vissza a Covid-járvány előtti szintre.

A téma részleteiről, az európai autóipar helyzetéről itt hallgathat/nézhet meg további érdekes részleteket:

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×