eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Obama: Trump aláássa az amerikai demokráciát

Donald Trump republikánus elnökjelölt az amerikai demokráciát ássa alá azzal, hogy nem akarja elfogadni az elnökválasztás eredményét - mondta Barack Obama amerikai elnök csütörtökön a floridai Miamiban egy kampányrendezvényen.

A Demokrata Párthoz tartozó elnök pártjának jelöltje, Hillary Clinton mellett kampányolt a déli államban. Beszédében az elnök kitért arra, hogy szerdán este Trump az elnökjelölti vitán Las Vegasban nem akarta kinyilvánítani, hogy elfogadja-e majd az elnökválasztás eredményét, csütörtökön pedig Ohióban kampányolva már úgy fogalmazott, hogy elfogadja az eredményt, de csakis akkor, ha ő győz, ellenkező esetben fenntartja magának a jogot a jogi lépésekre is. Obama szerint ezzel a demokráciát ássa alá a republikánus jelölt.

"Amikor kétséget ébresztesz az emberekben a választás legitimitását illetően, azzal aláásod demokráciánkat" - figyelmeztetett az elnök, s egyúttal a választásra való mozgósításra szólította fel az embereket, hogy Hillary Clinton győzelme nagyarányú legyen, s ne maradjon lehetőség az eredmény vitatására. Obama felhívta a figyelmet arra is, hogy az amerikai történelemben még nem fordult elő, hogy az egyik nagy párt elnökjelöltje azt sugalmazta volna, hogy nem fogadja majd el a választási eredményt. "Ez nem nevetséges, ez súlyos dolog" - szögezte le. "Győzni persze jobb, de amikor vesztesz, akkor gratulálsz az ellenfelednek. A demokrácia így működik" - hangsúlyozta.

Obama hosszan beszélt az ObamaCare néven ismertté vált egészségbiztosítási reformjáról, s kifejtette, hogy reményei szerint távozása után e reformnak "jobb sorsa" lesz, apadnak a körülötte kialakult politikai és jogi viták, s a republikánusok nem utasítják el olyan mértékben, mint jelenleg, mert belátják, hogy nem tudnak annál jobb alternatívát kínálni.

A Hillary Clinton mellett New Hampshire államban kampányoló Joe Biden alelnök szintén azt hangsúlyozta, hogy Trump álláspontja a választási eredményről demokráciaellenes. "Ha nem fogadod el a választási eredményt, akkor nemcsak a nép akaratát kérdőjelezed meg, hanem magának a demokráciának az alapjait is" - fogalmazott Biden. Clinton mellett kampányol a first lady, Michelle Obama is, aki Arizonában mondott nagy hatású beszédet. A többi között kiemelte, hogy a mostani választási időszak egyik szomorú kísérőjelensége véleménye szerint a remény elvesztése. Ehhez szerinte a durva stílus, a személyeskedő támadások és a kirekesztő megnyilatkozások egész sora hozzájárult. Michelle Obama azt hangoztatta, hogy míg őt és a férjét, valamint Hillary Clintont családi környezetük és neveltetésük érzékennyé tette a kisemberek gondjaira, addig a gazdag vállalkozó fiaként született Donald Trump képtelen átérezni a szegények vagy a bevándorlók helyzetét.

Arizonában - amely hagyományosan republikánusokra szavazó szövetségi állam - a felmérések szerint Hillary Clintonnak minden esélye megvan arra, hogy győzelmet arasson.

Clinton csütörtökön este a New York-i katolikus püspök által szervezett jótékonysági gálaestre hivatalos. Ezen vendég Donald Trump is, s az amerikai sajtó élénken találgatja, vajon a két elnökjelölt hogyan viselkedik egymással, kivált, hogy a szerdai elnökjelölti vitán sem előtte, sem utána kezet sem fogtak egymással, sőt, a családtagjaik sem köszöntötték egymást.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×