Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Ferenc pápa leváltotta a svájci gárdisták parancsnokát

Ferenc pápa leváltotta Daniel Rudolf Anrigot, a pápa védelmét biztosító svájci gárdisták parancsnokát - jelentette be szerdán a Vatikán.

Daniel Rudolf Anrigot 2008-ban XVI. Benedek nevezte ki öt évre a svájci gárda parancsnokának. Ferenc pápa 2013-ban meghosszabbította a parancsnok megbízatását, amelyet most hirtelen visszavont. A parancsnok leváltásának hírét a L'Osservatore Romano című szentszéki napilap közölte. Daniel Rudolf Anrignak január végén kell távoznia. Helyét a parancsnoki székben jelenlegi helyettese, Christoph Graf vehetné át. Anrig a svájci gárda 34. parancsnoka volt.

Találgatások kísérik a 42 éves parancsnok leváltását, ami a Vatikán történetében szokatlan módon négy sorban jelentettek be a L'Osservatore oldalain. Sajtóértesülések Ferenc pápa és a svájci gárda parancsnoka között megromlott a kapcsolat. Az egyházfő ugyanis túlzottnak tartja a svájci gárda katonai fegyelmét, és parancsnok elmozdítása az 1506-ban alapított pápai testőrség reformjának első lépése lehetne. Más források szerint a leváltás hátterében az áll, hogy Anrig parancsnok túl szigorú volt beosztottjaival. A feltételezések szerint a pápa azt is fenntartással fogadta, hogy a parancsnok lakást építtetett magának a gárda vatikáni kaszárnyájánál.

Címlapról ajánljuk
Amikor az örökkévalóság jó üzlet volt – és amikor végzetes hiba

Amikor az örökkévalóság jó üzlet volt – és amikor végzetes hiba

1759 szilveszterének estéjén egy ír sörfőző olyan szerződést írt alá, amelynek a vége ma is beláthatatlan. Alig másfél évszázaddal később hasonlóan hosszú megállapodások olajról, csatornákról és birodalmi érdekekről egész országok jövőjét kötötték meg. A rendkívül hosszú szerződések egyszerre ígérnek stabilitást és hordoznak katasztrófát. A döntő kérdés nem az időtáv, hanem az, hogy a megállapodás tud-e együtt élni egy változó világgal.

„Nem számítok katonai intervencióra Grönlandon" - közölte az amerikai képviselőház elnöke

Mike Johnson a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában úgy fogalmazott: Grönland nem az Egyesült Államok területe, de a Dániához tartozó autonóm sziget földrajzi elhelyezkedése okán stratégiai fontosságú "nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ összes szabadságszerető népe számára".
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×